Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/JocTskeJZObdbxUXTxxIWLIUnROPpkMOjmOHUMfSaanrjqMzeHpAiPQLdyHkJNut.jpeg

15 milionë vetura elektrike deri më 2030 në GjermaniGjermania do të duhet që t’i ndërtojë rreth 440 mijë stacione për rimbushjen e veturave elektronike deri në vitin 2030.

Këtë të dhënë e ka bërë publike një studim i porositur nga Ministria e Transportit në Gjermani, që u publikua të enjten.

Studimi gjeti se pas dhjetë vitesh në rrugët e Gjermanisë do të qarkullojnë rreth 14.8 milionë vetura elektrike.

Aktualisht, Gjermania ka vetëm 33 mijë stacione publike për rimbushje të veturave elektrike.

Studimi parashikoi që dy të tretat e hapësirave private të parkimit deri në vitin 2030 do të kishin një pikë për rimbushjen e veturave por ato do të siguronin vetëm 41 për qind të energjisë elektrike të nevojshme për automjetet.

“Për më tepër, pikat publike të rimbushjes janë një domosdoshmëri,” thotë studimi.

Në qytete, ishte i nevojshëm një stacion publik i rimbushjes për 14 automjete, ndërsa, në fshat sipas studimit duhej vetëm një për 23 automjete.

Të fundit

Si ta shkrini akullin në xhamat e veturës për dhjetë sekonda

Ekziston një mënyrë e shkëlqyeshme si të shkrihet shpejt, pa gërryerje dhe pa blerje të mjeteve për shkrirje të akullit E gjitha që ju nevojitet janë alkooli dhe uji. Qitni në një shishe

Pse Volvo hodhi dhjetë vetura të reja nga një lartësi prej 30 metrash?

Ky është prova më ekstreme e përplasjes e kryer ndonjëherë nga Volvo Cars – dhe është një provë thelbësore. Ekspertët e shpëtimit të automjeteve në Qendrën e Sigurisë së Makinave V

Volskwagen ID.3 – makina elektrike më e shitur në Evropë

Sipas Jato Dynamics, 1,127,624 makina të reja janë shitur në Evropë muajin e kaluar, që është 7% më pak se në tetor 2019, shkruan Autoblog. 26.8 për qind e numrit të përgjithshëm të maki

Me vetëm 50 kilometra të kaluara, shitet Honda S2000

Praktikisht një makinë e re. Honda S2000 do të dalë në ankand në janar dhe historia e kësaj makine është jashtëzakonisht interesante. Hedi Sirinkone bleu këtë makinë në Nju Jork, dhe në

BMW Mini krijon makinën elektrike që duket si një dhomë e gjallë (Foto)

Gjiganti gjerman i prodhimit të veturave BMW bashkë me kompaninë që ka në pronësi MINI, ka krijuar një makinë elektrike me koncept futuristë që duket si një dhomë e gjallë brenda dhe ka v

Toyota GR Yaris, super veturë sportive

Toyota GR Yaris shumë shpejt pritet të jetë në listën e veturave të preferuara të ithtarëve të veturave, shkruan “The Sun”. Inicialet GR, janë për Gazoo Racing. Kjo dëshmon se nuk ësh

Info Tjera