Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/avtoros-shaman-8x8-is-ready-for-the-apocalypse-146492_1.jpg

‘Bisha’ që mund edhe të “notojë” (Video)Ne kemi parë Avtoros Shaman 8×8 më parë.

Kjo makinë u paraqit nga Top Gear, duke na mahnitur me monstruozitetin dhe natyrën e saj ‘apokaliptike’.

Mund të bëjë që një Mercedes-AMG G63 6×6 të duket si një makinë e ‘imët’. Është sikur ‘Hulk’ qëndronte ballë për ballë kundër ‘Ujkut Fenris’.

Por përveç që është monstruoz për nga madhësia, dhe fakti që ka tetë rrota gati të mëdha sa qeniet njerëzore, Shaman 8×8 në të vërtetë mund të notojë.

Sigurisht, jo notuar fjalë për fjalë, por në fakt është një automjet amfib që mund të notojë dhe lëvizë rreth ujit të detit, siç shihet në këtë video të ngarkuar nga Supercar Blondie të YouTube.

Automjeti me tetë rrota bëri rrugëtimi i tij në plazhin e Dubait të dukej si një shëtitje në park.

Shaman 8×8 nuk është aq i fuqishëm sa prisni. Motori i tij me naftë mund të prodhojë vetëm deri në 170 kuaj fuqi (127 kilovat), duke mbajtur një rezervuar karburanti me kapacitet 68,7 gallons (270 litra).

Mund të arrijë vetëm shpejtësi deri në 44 milje në orë (71 kilometra në orë), por me këto numra, mund të arrijë 755 milje (1,215 kilometra) në një rezervuar të plotë me naftë.

Të fundit

BMW prezanton M4 Competition (Video)

BMW ka prezantuar edicionin e parë të kufizuar të Konkurrencës së re M4 vetëm disa javë pas debutimit zyrtar të modelit M4. I kufizuar në vetëm 150 shembuj në të gjithë botën, edicioni i

Golf 8 TGI me 130 kuaj fuqi

Grupi Volkswagen ka një numër të madh të modeleve të prodhuara, dhe tani ata kanë prezantuar veturën e tyre me makinë me gaz natyror dhe ata kanë huazuar teknologjinë nga Skoda Octavia G-Tec

Hummeri i parë elektrik, një veturë e fuqishme dhe pamje moderne

Një SUV pak i harruar me ‘rrënjë’ ushtarake është kthyer, por në një paketim krejt të ri. Kanë kaluar gati dhjetë vjet që nga ndërprerja e prodhimit të Hummer civil. Tani mund t’i k

GLE Coupé e re, dy botë mbi katër rrota

Madhështia e saj nuk është ajo që shikoni. Është ajo që ju prekni, provoni dhe përjetoni. Vështirë të ketë një model tjetër që unifikon kaq mjeshtërisht elegancën dhe teknologjinë m

Vetura më e shpejtë në botë, Tuatara rrëzon nga froni Bugatti Chironin

Vetura amerikane SSC ka konfirmuar se ka vënë rekord të ri botëror në ngasjen e një veture të prodhimit serik – bëhet fjalë për veturën Tuatara e cila arriti shpejtësinë maksimale prej

A jeni gati për ‘bubën’ elektrike?

Brezi i tretë i Volkswagen Beetle (Beetle e Re) do të jetë një version elektrik i Volkswagen ID.3, i gjatë 410 cm, e cila është një makinë elektrike dhe do të përshkojë deri në 550 km me

Info Tjera