Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/BMW-DGF_aktuell_Montage-BMW-5er-Endkontrolle.jpg

BMW-ja humbi 666 milionë euro për tre muajProdhuesi gjerman i veturave luksoze, BMW, ka thënë se pret të shënojë fitim këtë vit pavarësisht humbjes së 666 milionë eurove gjatë tremujorit të dytë të këtij viti për shkak të rënies së shitjeve në periudhën e pandemisë dhe izolimit.

Sipas zyrtarëve të kompanisë së njohur, shitjet kanë filluar të rimëkëmben, përfshirë tregun kinez, por përmirësimi nuk do të jetë i mjaftueshëm për t’i mbuluar humbjet e muajve të kaluar, të shkaktuara nga pandemia.

Pas publikimit të shifrës së humbjeve, vlera e aksioneve të prodhuesit gjerman ra për 3 për qind. Analistët thanë se nuk kanë pritur që kjo kompani të shënojë humbje kaq të madhe, shkruan “Reuters”.

Industria e veturave është goditur rëndë nga pandemia. Nga periudha e papërshtatshme për biznese janë goditur rëndë edhe prodhuesit “Fiat Chrysler”, “Ford” dhe “Daimler”, në kohën kur kompanitë po garojnë për zhvillimin e veturave që lirojnë më pak gazra për shkak të rregullave të ashpra të BE-së për mbrojtjen e mjedisit.

Bmw Museum Factory - Free photo on Pixabay

Megjithatë, prodhuesi i veturave elektrike, Tesla, raportoi rrije të margjinës për 25.4 për qind gjatë tremujorit të dytë, më shumë sesa rritja për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, që ishte 18.9 për qind. Sidoqoftë, kjo kompani pësoi 5 për qind rënie të shitjeve.

Të fundit

Kjo është makina më e gjatë në botë

Ideja e makinave të gjata vjen nga Amerika, teksa ky lloj koncepti i veturave përkon edhe me shijet e shofërëve nga shtetet e tjera. Kamionët e mëdhenj janë një markë tregtare amerikane , por

Porsche 911 Turbo-S, në garë me McLaren 600LT – kush fiton? (Video)

Një garë shpejtësie ndërmjet dy makinave të fuqishme. Porsche 911 Turbo S është një nga makinat e reja më mbresëlënëse në shitje sot. Mundësuar nga një motor 3.8, kjo makinë zhvillon 6

Sa kushton Mercedes S-Class i ri

Në fillim të shtatorit, Mercedes prezantoi gjeneratën e re të klasit S, dhe tani dihen edhe çmimet e kësaj veture në tregun gjerman. Ata që mund të përballojnë kënaqësinë e posedimit të

Nissan zbulon modelin e ri Z Proto

Tifozët e makinave sportive mund të jenë më të kënaqur tashmë.  Modeli i ri pak a shumë ka marrë disa detaje nga paraardhësi i tij. Z Proto i ri është 4382 mm i gjatë, 1849 mm i gjerë d

Lamborghini prodhon biçikletën me çmim të kripur

Lamborghini është bashkuar me Cervelo Cycles edhe një herë, këtë herë për një biçikletë me edicion të kufizuar të quajtur Cervelo R5 Automobili Lamborghini Edition. Biçikleta ofrohe

Shikoni se çfarë ofron sedan më i fuqishëm në treg

Fuqi të madhe, performancë e shkëlqyer, dizajn i jashtëzakonshëm, por edhe me çmimin kjo makinë qëndron fort në tokë. Kanë kaluar katër vjet që kur Lucid Air u prezantua si një prototip,

Info Tjera