Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/Citroen_e-C4-01.jpg

Citroën do të heq dorë nga motorët me naftëEdhe pse ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, ekzistojnë të gjitha shanset që Citroën së shpejti të bashkohet me kompanitë e makinave që kanë hequr dorë nga motorët me naftë.

Ndërsa disa pretendojnë se skandali “Dieselgate” i Volkswagen është fajtor për gjithçka, të tjerët thonë se elektrizimi i përgjithshëm është “fajtor” për uljen e popullaritetit të motorëve me naftë në makinat e pasagjerëve, shkruajnë mediat e huaja.

Sidoqoftë, Citroën është ndër kompanitë e fundit të makinave që së shpejti heqin dorë nga zgjedhjet e motorit me naftë dhe shenjat e fundit erdhën me modelin e prezantuar së fundmi C5 X, i cili u ofrohet klientëve evropianë vetëm në kombinim me motorët me benzinë dhe motorin hibrid, pjesë e i cili (përsëri) është vetëm motori me benzinë.

Një tendencë e tillë është shprehur gjithashtu nga njeriu i parë i kompanisë franceze Vincent Cobée, i cili tha në deklaratat e fundit për shtyp se përfaqësimi i modeleve të Citroën të mundësuar nga motorë me naftë është drastikisht më i ulët se pesë vjet më parë, dhe trendi në rënie vazhdon.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera