Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Factory-780x439-1.jpg

Jaguar Land Rover do të mbyll përkohësisht dy fabrikat kryesore të veturaveJaguar Land Rover (JLR) po mbyll përkohësisht dy fabrikat kryesore të veturave për shkak të mungesës së çipave kompjuterikë.

Sipas BBC, vështirësitë në prodhuesin më të madh të makinave në Britani, reflektojnë me probleme të ngjashme edhe te prodhuesit e tjerë, duke përfshirë Ford, të cilat janë goditur nga një mungesë globale e çipave.

JLR tha se do të kishte një “periudhë të kufizuar” mbylljeje në qendrat e saj sikurse në Halewood dhe Castle Bromwich, duke filluar nga e hëna.

“Ne kemi rregulluar oraret e prodhimit për automjete të caktuara, që do të thotë se qendrat tona sikurse ajo e Castle Bromwich dhe Halewood, do të operojnë për një periudhë të kufizuar të mos-prodhimit nga e hëna më 26 prill”, tha në një deklaratë JLR në pronësi të Tata.

“Ne jemi duke punuar ngushtë me furnizuesit e prekur për të zgjidhur çështjet dhe për të minimizuar ndikimin në porositë e klientëve kudo që është e mundur”, thuhet më tej në njoftim, duke shtuar se prodhimi në një fabrikë të tretë do të vazhdojë.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera