Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/2020-european-car-of-the-year.jpg

Këto janë veturat që garojnë për titullin ‘Vetura Evropiane e VititMakina Evropiane e Vitit do të jetë një nga 29 veturat e përmendura më poshtë.  Interesante, lista alfabetike fillon dhe mbaron me Volkswagen Group, kështu që fillon me Audi A3 dhe përfundon me VW Golf.

2020 European Car of the Year finalists announced - paultan.org

Sidoqoftë, ka një numër risish më interesante në mes, duke përfshirë Land Rover Defender të ri që mbërriti pas shtatë dekadave të gjeneratës së parë.

Deri në katër Mercedes janë në listë, tre SUV dhe një dhe e vetmja S-Class, ndërsa ngjyrat e veturave elektrike mbrohen nga një numër makinash interesante përfshirë VW ID.3 të kudondodhur.

Para vetë listës, ne theksojmë se statusi i nominimit mund të fitohet vetëm nga modele që janë në shitje ose do të shfaqen në pesë tregje evropiane deri në fund të këtij viti.

Një listë e shkurtër e shtatë finalistëve që hyjnë në përzgjedhjen përfundimtare do të shpallet më 8 janar, ndërsa fituesi do të shpallet në

1 mars.

Peugeot 208 named 2020 European Car of the Year | CarSifu

Të fundit

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Përditësohet Tiguan Allspacein

Volkswageni ka përditësuar modelin Tiguan Allspace, duke i dhënë modelit standard më shumë stil, pajisje ekstra të sigurisë dhe teknologji të nivelit të avancuar. Gjiganti gjerman do të nis

Info Tjera