Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/LUCID-AIR.jpg

Konkurrenti i Tesla, Lucid Air përdor lazer për autopilotSensorët Lidar do të përdoren për sistemin pjesërisht automatik të DreamDrive.

Lucid Air do të prezantohet për herë të parë në shtator.

Lucid DreamDrive, Sistemi i Ndihmuar i Shoferit të Avancuar (ADAS), do të përdor lazer për të skanuar hapësirën përreth.

ADAS nuk është një sistem për vozitje autonome.

Përkundrazi, klientët duhet të marrin funksione automatike të ndihmës.

ADAS ka 32 sensorë, të cilët duhet të montohen në çatinë e automjetit, ndër të tjera.

Kompania nuk zbulon ende se si kjo mund të integrohet në modelimin e automjeteve.

Sensorët përbëhen nga kamerat, detektorët e radarit dhe lidar dhe mbledhin të dhënat për sistemin.

Funksionet përfshijnë një asistent parkimi automatik, një kontroll vozitjeje dhe një paralajmërim të ndërrimit të korsisë në autostradë, një njohje të shenjës së trafikut, dhe funksionin e frenimit emergjent.

Lucid Air është planifikuar të nisë zyrtarisht më 9 shtator.

Dihet tashmë që automjeti duhet të drejtojë 640 kilometra me një ngarkesë dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 350 km/orë.

Pritet të kushtojë 100,000 dollarë. /mediapress

Të fundit

Boeing ndalon prodhimin e aeroplanit 747

Gjiganti i aviacionit Boeing tha se do të ndalojë prodhimin e aeroplanit të tij klasik 747 dhe se planifikon shkurtime të vendeve të punës. Boeing tha se planifikon të ngadalësojë edhe prodhi

Lamborghini i ri me 818 kuaj fuqi

Lamborghini ka prezantuar makinën e fundit, të quajtur Essenza SCV12, por pavarësisht parametrave fantastikë, nuk do të keni mundësi ta ngisni në rrugë ligjërisht. Prandaj, kompania ju rekoma

Dalin fotot e brezit të dytë të Audi A3

Në prag të fillimit të shitjeve të sedanit të ri A3, Audi njoftoi çmimin dhe fotot e këtij modeli. Brezi i dytë Audi A3 sedan debutoi disa muaj më parë, dhe kjo makinë së shpejti do të ar

Ofertë e madhe nga KIA Motors Kosova (Foto)

Nëse jeni duke kërkuar për një përvojë të re dhe më shumë argëtim atë mund ta gjeni në Kia Stonic. Për të apasionuarit e modeleve SUV të vogla ka menduar KIA Motors Kosova, e cila vjen

Mercedes po tërheq 135,000 vetura nga tregu

Prodhuesi i makinave gjermane Mercedes-Benz pritet të tërheq 135,000 makina nga tregu për shkak të një mosfunksionimi të mundshëm në sistemin e ajrit të kondicionuar. “Tubi i ujit në klas

Ja se si mund të duket BMW M3 i ri

Fansat e BMW-së mund të mësoheni më shpejt me përkëdhelje e re stilistike që janë kompania në përdorim në makinat e reja të saj. Kështu që unë të siguroni për të vendosur dukshëm m

Info Tjera