Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/EBA49738-DD85-4938-A61A-80AE756BE18D-780x439-1.png

Kroatët po ndryshojnë rregulloret e trafikut, kjo gjithashtu ka të bëjë me shoferët tanëPlani i ri Kombëtar i Sigurisë Rrugore parashikon heqjen e 10% të tolerancës për shpejtësi dhe uljen e vlerave kufitare të sasisë së lejuar të alkoolit në gjakun e shoferit, e cila tani arrin në 0.5 për milje.

Kroatët nuk janë të kënaqur me rezultatet e planit paraprak dhjetëvjeçar, qëllimi i të cilit – ulja e numrit të vdekjeve në rrugë me 50% në periudhën nga 2010 në 2020 – nuk është arritur, kështu që ata po shpallin rregullore më të rrepta që do të përfshiheshin në planin e ri për dekadën e ardhshme.

Dy masa dallohen, dhe nëse miratohen, ato do të prekin gjithashtu shoferët nga vendet e tjera që udhëtojnë në Kroaci, përfshirë tonët.

Një nga masat në shqyrtim ka të bëjë me tolerancën e shpejtësisë.

Kjo tolerancë ose, siç quhet zyrtarisht, “ndryshimi i sigurisë” është 10 km / orë për shpejtësi deri në 100 km / orë, dhe për shpejtësi më të larta është 10 për qind.

Plani parashikon që kjo tolerancë të ulet në minimum, sa më shumë që të jetë e mundur, dhe në mënyrë që masa të zbatohet, është e nevojshme që vetëqeverisjet lokale të sigurojnë pajisje të reja për matjen e shpejtësisë.

Deri më tani, për shembull, në autostradë, ku kufiri i shpejtësisë është 130 km / orë, ngasja me shpejtësi deri në 143 km / orë është toleruar.

Nëse miratohet një masë e re, kjo tolerancë do të jetë dukshëm më e ulët dhe shoferët tanë që synojnë të udhëtojnë në Kroaci do të duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje kufirit të shpejtësisë, në mënyrë që të mos fitojnë një ndëshkim.

Si një masë tjetër e rëndësishme, thuhet se mundësia e ndryshimit të vlerave kufitare të sasisë së lejuar të alkoolit në gjakun e shoferit do të hetohet.

Aktualisht, rregulloret janë në fuqi në Kroaci që lejojnë 0.5 për milje alkool në gjak.

Zbatimi i kësaj mase, sipas planit, mund të fillojë këtë vit, dhe afati i fundit është 2023. Nëse miratohet, është e mundur të zvogëlohet vlera kufitare ose edhe toleranca zero ndaj alkoolit.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera