Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/ferrari-250-gto.jpg

Legjenda Ferrari 250 GTO është përsëri në shitjeGTO Engineering është një kompani në Mbretërinë e Bashkuar që ka shpallur Project Moderna, i cili do të ndërtojë një interpretim modern të modelit legjendar Ferrari.

Njoftimi i projektit u pasua nga entuziazmi i adhuruesve të kësaj klasike, dhe për këtë arsye kompania vendosi të informojë publikun për ecurinë e projektit.

Dhe po, nëse përjashtoni pamjen, gjithçka është e re këtu, kështu që ata e quajnë makinën e tyre të ardhshme në kompani “ringjallje”.

Përkundër tendencave aktuale, motori atmosferik V12 u zgjodh për të furnizuar këtë makinë speciale.

“Për ekipin tonë, motori dhe estetika janë dy pjesët më të rëndësishme të një makine, kështu që ne filluam nga atje me kaq entuziazëm”, shpjegon Mark Lyon, themeluesi i kompanisë, duke punuar në projekt.

Motori do të përputhet me një transmision manual, ndërsa baza e makinës do të jetë një shasi çeliku tuba, por me nënkorniza të bëra prej alumini.

Pamja e makinës përcaktohet plotësisht nga origjinali, dhe problemi i vetëm do të jetë nevoja për tu përshtatur me faktin se njerëzit sot janë mesatarisht më të gjatë se sa në vitet 1960.

GTO Engineering tani ka hapur zyrtarisht listën e porosive, por nuk ka njoftuar publikisht çmimin fillestar, as datën e dorëzimit të makinës.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera