Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/mercedes.jpg

Mercedes tërheq 264 mijë veturaMercedes-Benz po tërheq më shumë se 264,000 makina në të gjithë botën për shkak të një defekti të mundshëm në një sistem të mbrojtjes nga zjarri. Rreth 120,000 makina janë prekur në Gjermani.

Bëhet fjalë për një lidhje të gabuar të linjave të gazit në të ashtuquajturin sistem inertues, siç konfirmoi një zëdhënës të enjten.

Kjo përdoret për të shpërndarë gaz argoni në rast aksidenti në mënyrë që ftohësi R1234yf në sistemin e kondicionimit të ajrit të mos marrë flakë nëse bie në kontakt me pjesët e nxehta të motorit.

Këto modele preken

Sipas Autoritetit Federal të Transportit, saktësisht 264,393 automjete të Klasës C dhe GLC të prodhuara midis 2016 dhe 2020 janë prekur në të gjithë botën, 120,766 prej tyre në Gjermani.

Makinat do të kontrollohen në punëtori dhe riparimet e defekteve të mundshme në linjat e gazit.

Pasi u ndalua përdorimi i një ftohësi tjetër, Daimler refuzoi të përdorë R1234yf për një kohë të gjatë.

Nga këndvështrimi i prodhuesit të makinave, ekzistonte rreziku që gazrat toksikë të prodhoheshin në rast të një ndezjeje, për shembull në një aksident.

Kjo është arsyeja pse u zhvillua sistemi inertues.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera