Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/mercedes.jpeg

Mercedes, trefishon shitjet e veturave elektrikeMersedes po thyen rekord të shitjeve të veturave elektrike. CEO i Daimler theksoi rëndësinë e teknologjive me ndotje të ulët dhe inovacion, duke i thënë CNBC se industria e automobilave ishte “në mes të një transformimi”.

“Pranë gjërave që ne i dimë mirë për t’i ndërtuar, pra makinat më të dëshirueshme në botë, ka dy tendenca teknologjike që po dyfishohemi: elektrifikimi dhe dixhitalizimi”, tha Ola Källenius për CNBC.

Ndërkohë, firma me qendër në Stuttgart ishte “duke hedhur miliarda në këto teknologji të reja”, shtoi ai, duke deklaruar se ata do të “shtynin rrugën tonë drejt drejtimit pa CO2”. Kjo dekadë, ai vazhdoi të pretendonte, do të ishte “transformuese”.

Komentet e Källenius erdhën në të njëjtën ditë që Daimler njoftoi se divizioni i saj i Makinave Mercedes-Benz kishte shitur mbi 160,000 hibride plug-in dhe automjete tërësisht elektrike në vitin 2020, një trefishim krahasuar me vitin e kaluar.

Vetëm në tremujorin e katërt të vitit 2020, gjigandi gjerman i automobilave tha se afërsisht 87,000 xEV – një term i cili i referohet si hibride plug-in dhe automjeteve të gjitha-elektrike janë shitur.

Daimler shtoi se përqindja e xEV në Mercedes-Benz Cars goditi 7.4% në 2020, nga vetëm 2% në 2019. Duke parë përpara, është parashikuar që pjesa e xEV në Mercedes-Benz Cars do të rritet në rreth 13% këtë vit, me disa modele të reja të vendosura për të dalë në treg në 2021.

“Ne kemi trefishuar shitjet e hibrideve tona plug-in dhe makinave, të gjitha elektrike”, tha Källenius në një deklaratë të lëshuar në faqen e internetit të kompanisë. “Kërkesa për këto automjete u rrit ndjeshëm, veçanërisht drejt fundit të vitit,” shtoi ai.

Qëllime të reja, ndërrime simbolike

Përmirësimi i shitjeve të automjeteve elektrike për Daimler vjen në një kohë kur të dy politikanët dhe kompanitë po kërkojnë të përqafojnë forma të transportit me ndotje të ulët dhe zero.

Muajin e kaluar Komisioni Europian, krahu ekzekutiv i BE-së, prezantoi Strategjinë e Lëvizjes së Qëndrueshme dhe të Zgjuar. Ndër të tjera, synon të ketë të paktën 30 milion makina me ndotje zero në rrugë deri në vitin 2030.

Zakonet e shoferëve duket se po ndryshojnë. Në MB e cila kohët e fundit njoftoi planet për të ndaluar shitjen e makinave të reja me naftë dhe benzinë ​​dhe furgonë deri në vitin 2030, kërkesa e përdoruesve të rrugës për automjete elektrike me bateri u rrit me 185.9% në vitin 2020, me 108.205 regjistrime të reja, sipas Shoqërisë së Prodhuesve të Motorëve dhe Tregtarët.

Shitjet e automjeteve elektrike plug-in hibride arritën 66,877 vitin e kaluar, një rritje prej 91.2%, tregojnë shifrat e SMMT. Organi i industrisë tha që makinat elektrike të kombinuara, bateri dhe plug-in hibride “përbënin më shumë se një në 10 regjistrime nga rreth një në 30 në 2019″. (Scan)

Të fundit

Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë (Video)

McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht në Shtetet e Bashkuara. Kjo makinë është një nga shtatë kopjet e para të makinës McLaren F1, por as kilometrazhi dh

McLaren prezanton makinën e epokës së re

McLaren ka prezantuar makinën e re hibride, që ka si objektiv të konkurrojë me Ferrari F8, Maserati MC20 apo Lamborgini Huracan. Me gjatësi 4,5 metra, gjerësi 2,1 metra dhe lartësi 1,1 metra, M

Legjenda Ferrari 250 GTO është përsëri në shitje

GTO Engineering është një kompani në Mbretërinë e Bashkuar që ka shpallur Project Moderna, i cili do të ndërtojë një interpretim modern të modelit legjendar Ferrari. Njoftimi i projektit u

Çfarë risish do na sjellë modeli Mercedes C (Video)

Në pothuajse katër dekada të klasës C, prodhuesi gjerman ka shitur 10.5 milionë nga këto automjete, kështu që nuk ka dyshim se është produkti më i rëndësishëm i kompanisë nga Stuttgart.

Golfi hibrid po shkon “flakë”, Volkswagen nuk po arrin të prodhojë sa është kërkesa

Fabrika më e madhe e Volkswagen në Wolfsburg, Gjermani, po lufton për të përmbushur kërkesat e klientëve për modelin Golf për shkak të mungesave të qelizave të baterisë për versionet hib

Mos u nisni me veturë nëse nuk i keni me vete këto 11 gjëra

Nëse dëshironi të udhëtoni të sigurt dhe të jeni plotësisht të përgatitur për të gjitha rrethanat e paparashikuara, ekziston një listë e gjërave që duhet të keni në makinë. Kjo kësh

Info Tjera