Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/2221596635f807a69588aa096889790_v4_big-780x439-1.jpg

Mercedes zbulon planet rreth veturës së re elektrikeMercedes ka zbuluar plane ambicioze për të zgjeruar gamën e veturave elektrike.

Më herët Mercedes kishte njoftuar modelin elektrik EQS i frymëzuar nga koncepti VIsion EQS, si dhe kryqëzimet EQA dhe EQB.

Tashmë kompania po zhvillon gjithashtu një prototip të quajtur EQXX, i cili do të ketë diapazonin më të gjatë në botë, dmth i cili do të jetë në gjendje të mbulojë të paktën 1,200 km me një karikim të vetëm të baterisë.

Projekti po punohet nga një ekip nga Stuttgart me mbështetjen e Grupit AMG High Performance Powertrains me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, i cili prodhon motorë për Formula 1.

Në vend që të rrisin kapacitetin e baterisë dhe të shtojnë peshë të panevojshme, inxhinierët pretendojnë se aerodinamika më e mirë do të lejojë diapazon më të madh.

Forma aerodinamike e prototipit EQXX lë të kuptohet nga foto e mësipërme, por detajet tjera nuk janë treguar.

Të fundit

BMW prezanton M4 Competition (Video)

BMW ka prezantuar edicionin e parë të kufizuar të Konkurrencës së re M4 vetëm disa javë pas debutimit zyrtar të modelit M4. I kufizuar në vetëm 150 shembuj në të gjithë botën, edicioni i

Golf 8 TGI me 130 kuaj fuqi

Grupi Volkswagen ka një numër të madh të modeleve të prodhuara, dhe tani ata kanë prezantuar veturën e tyre me makinë me gaz natyror dhe ata kanë huazuar teknologjinë nga Skoda Octavia G-Tec

Hummeri i parë elektrik, një veturë e fuqishme dhe pamje moderne

Një SUV pak i harruar me ‘rrënjë’ ushtarake është kthyer, por në një paketim krejt të ri. Kanë kaluar gati dhjetë vjet që nga ndërprerja e prodhimit të Hummer civil. Tani mund t’i k

GLE Coupé e re, dy botë mbi katër rrota

Madhështia e saj nuk është ajo që shikoni. Është ajo që ju prekni, provoni dhe përjetoni. Vështirë të ketë një model tjetër që unifikon kaq mjeshtërisht elegancën dhe teknologjinë m

Vetura më e shpejtë në botë, Tuatara rrëzon nga froni Bugatti Chironin

Vetura amerikane SSC ka konfirmuar se ka vënë rekord të ri botëror në ngasjen e një veture të prodhimit serik – bëhet fjalë për veturën Tuatara e cila arriti shpejtësinë maksimale prej

A jeni gati për ‘bubën’ elektrike?

Brezi i tretë i Volkswagen Beetle (Beetle e Re) do të jetë një version elektrik i Volkswagen ID.3, i gjatë 410 cm, e cila është një makinë elektrike dhe do të përshkojë deri në 550 km me

Info Tjera