Motorizëm http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/2000000005.jpg

“Harley Davidson”, pasioni që nuk njeh moshëHarley-davidson lindi rastësisht në vitin 1902 kur dy të rinj nga Milwakee, William Harley dhe Arthur Davidson ndërtuan një prototip të një biçiklete të motorizuar.

Harley i parë u ndërtua në një garazh të thjeshtë të Arthur Davidson dhe duke qenë se ky prototip funksionoi, nismës së tyre iu bashkuan edhe dy vëllezërit e Davidson, William dhe Walter. Në dy vitet e para u shitën vetëm tre ekzemplarë. Harley-Davidson u themelua në 28 gusht 1903 dhe që prej asaj date filloi prodhimi. Suksesi i vërtetë filloi në vitin 1911.


Në vitin 1920 Harley-Davidson u shndërrua në prodhuesin më të madh në botë për motoçikleta, duke qenë prezent në 67 shtete dhe duke prodhuar 28.189 motoçikleta. Një bum të madh pati pas 1940-ës, ku u prodhuan 88.000 motoçikleta. Nga viti në vit ky lloj motori mori famë të madhe dhe bëri për vete shumë të apasionuar pas motorëve të cilët jo vetëm bëheshin pronarë të këtij mjeti por edhe identifikoheshin me të./Media Press

Të fundit

Audi RS7 me 962 kuaj fuqi (Foto)

Black Box-Richter në bashkëpunim me Nebulus dhe HGP Turbo Retrofitting dhe 811 Design prezantuan Audi RS7 të modifikuar duke përmirësuar ndjeshëm performancën e këtij modeli tashmë jashtëzak

Vetura e re e McLaren GT në një nivel tërësisht të ri (Foto)

McLaren ka një rekord të mrekullueshëm të prodhimit të disa prej makinave më të mira në planet. Makinat si 600LT dhe 720S, të cilat dikur e quanim makina më e mirë që do të drej

Marka Izera nga Polonia prezantoi konceptet e makinës elektrik (Video)

Edhe pse Polonia është një prodhues i madh makinash, këto janë fabrika të kompanive të huaja, kështu që lajmet se automjetet e markave vendase do të bëhen në atë vend është një lajm i

BMW-ja humbi 666 milionë euro për tre muaj

Prodhuesi gjerman i veturave luksoze, BMW, ka thënë se pret të shënojë fitim këtë vit pavarësisht humbjes së 666 milionë eurove gjatë tremujorit të dytë të këtij viti për shkak të rë

Konkurrenti i Tesla, Lucid Air përdor lazer për autopilot

Sensorët Lidar do të përdoren për sistemin pjesërisht automatik të DreamDrive. Lucid Air do të prezantohet për herë të parë në shtator. Lucid DreamDrive, Sistemi i Ndihmuar i Shoferit të

Dalin fotot e brezit të dytë të Audi A3

Në prag të fillimit të shitjeve të sedanit të ri A3, Audi njoftoi çmimin dhe fotot e këtij modeli. Brezi i dytë Audi A3 sedan debutoi disa muaj më parë, dhe kjo makinë së shpejti do të ar

Info Tjera