Motorizëm http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/cars.jpg

Lista e shteteve që prodhojnë më së shumti vetura



Sipas të dhënave të Organizatës Ndërkombëtare të Prodhuesve të Veturave, renditja e shteteve që kanë prodhuar më së shumti vetura në botë ka ndryshuar drastikisht, transmeton lajmi.net.

Më 1999, Kina nuk ishte në top 10-she. Dhjetë vjet më pas, shteti zuri në vendin e parë dhe vazhdon ta mbajë atë pozitë.

The Top 10 Car Brands In the World List

Dallimi mes Kinës dhe prodhuesit tjetër më të madh është i konsiderueshëm. Kina prodhon rreth 21.4 milionë vetura në vit, teksa Japonia është e dyta me 8.3 milionë njësi. Në 20 vitet e fundit, Gjermania ka mbajtur vendin e tretë me rreth 4.7 milionë vetura të prodhuara.

Fabrikat në Evropë kanë ngelur prapa, me ritëm më të ngadalshëm.

Kjo është lista e shteteve që prodhojnë më së shumti vetura, sipas Statistas:

Të fundit

Porsche zbulon disa karakteristika të veturës së re

Makina e re elektrike nga Porsche është planifikuar të dalë në treg në vitin 2021. Porsche po përgatitet për lëshimin e veturës Porsche Taycan të ri, e cila do të dalë në treg në vitin

Veturat më të “frikshme”, të destinuara për terren malor

Këto vetura do t’i tmerrojnë e ngazëllejnë adhuruesit e makinave të destinuara për terren malor. Modelet në fjalë janë jashtëzakonisht të shpejta dhe të shkathëta, inxhinierët e të ci

Volkswagen ID.3 (Foto)

Gjiganti gjerman i prodhimit të veturave Volkswagen ka nxjerrë në shitje veturën e parë elektrike të serisë ID. Modeli është i atij dizajni që të përshtatet për të gjitha kategoritë, de

Audi RS7 me 962 kuaj fuqi (Foto)

Black Box-Richter në bashkëpunim me Nebulus dhe HGP Turbo Retrofitting dhe 811 Design prezantuan Audi RS7 të modifikuar duke përmirësuar ndjeshëm performancën e këtij modeli tashmë jashtëzak

Vetura e re e McLaren GT në një nivel tërësisht të ri (Foto)

McLaren ka një rekord të mrekullueshëm të prodhimit të disa prej makinave më të mira në planet. Makinat si 600LT dhe 720S, të cilat dikur e quanim makina më e mirë që do të drej

Marka Izera nga Polonia prezantoi konceptet e makinës elektrik (Video)

Edhe pse Polonia është një prodhues i madh makinash, këto janë fabrika të kompanive të huaja, kështu që lajmet se automjetet e markave vendase do të bëhen në atë vend është një lajm i

Info Tjera