Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/2021-Mercedes-Maybach-S-Class-00-1024x555-1.jpg

Prodhohet vetura e 50 miliontëNë 75 vitet e kaluara, gjiganti gjerman i makinave ka bërë 50 milionë makina në impiantet e tij në të gjithë botën.

Mercedes-Maybach është prodhuar në Sindelfingen, së bashku me gjeneratën e re të S-Class “të rregullt”.

Mercedes-Maybach S-Class i parë i ri nga fabrika 56 është makina e 50-të miliontë nga Mercedes-Benz që del nga linja në rrjetin global të prodhimit.

Një total prej 50 milion automjetesh të markave Mercedes-Benz janë prodhuar gjatë 75 viteve të fundit.

Përveç kësaj, Sindelfingen në të ardhmen do të jetë shtëpia e sedanit luksoz elektrik të Mercedes, EQS, i cili gjithashtu do të prodhohet në këtë fabrikë.

Mercedes aktualisht është përqendruar në lëvizjen te makinat elektrike, pasi planifikon të fillojë prodhimin masiv të gjashtë modeleve të rinj elektrikë EQ deri në vitin 2022.

Këto makina do të furnizohen me bateri shtytëse nga një rrjet global i fabrikave nga tre kontinente, thotë kompania në një deklaratë.

Sa i përket jubileut, makina e 50 miliontë e prodhuar – Mercedes-Maybach S klasa, ky model pati premierën e tij në fund të vitit të kaluar.

Ajo bazohet në S-Class të rregullt, por është më e gjatë dhe mund të shijojnë komoditetin mbretëror.

Të fundit

Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë (Video)

McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht në Shtetet e Bashkuara. Kjo makinë është një nga shtatë kopjet e para të makinës McLaren F1, por as kilometrazhi dh

McLaren prezanton makinën e epokës së re

McLaren ka prezantuar makinën e re hibride, që ka si objektiv të konkurrojë me Ferrari F8, Maserati MC20 apo Lamborgini Huracan. Me gjatësi 4,5 metra, gjerësi 2,1 metra dhe lartësi 1,1 metra, M

Legjenda Ferrari 250 GTO është përsëri në shitje

GTO Engineering është një kompani në Mbretërinë e Bashkuar që ka shpallur Project Moderna, i cili do të ndërtojë një interpretim modern të modelit legjendar Ferrari. Njoftimi i projektit u

Çfarë risish do na sjellë modeli Mercedes C (Video)

Në pothuajse katër dekada të klasës C, prodhuesi gjerman ka shitur 10.5 milionë nga këto automjete, kështu që nuk ka dyshim se është produkti më i rëndësishëm i kompanisë nga Stuttgart.

Golfi hibrid po shkon “flakë”, Volkswagen nuk po arrin të prodhojë sa është kërkesa

Fabrika më e madhe e Volkswagen në Wolfsburg, Gjermani, po lufton për të përmbushur kërkesat e klientëve për modelin Golf për shkak të mungesave të qelizave të baterisë për versionet hib

Mos u nisni me veturë nëse nuk i keni me vete këto 11 gjëra

Nëse dëshironi të udhëtoni të sigurt dhe të jeni plotësisht të përgatitur për të gjitha rrethanat e paparashikuara, ekziston një listë e gjërave që duhet të keni në makinë. Kjo kësh

Info Tjera