Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/peugeot-308-2021-1.jpg

Prodhuesi francez bën gati modelin që do ta rivalizoj Golf 8Pas tetë vitesh në treg me disa ndryshime, gjenerata e dytë e Peugeot 308 po pensionohet.

Pasuesi i saj tashmë është gati dhe ka ngjallur kërshërinë e adhuruesve të automobilave me ridizajnim të plotë.

Si “ëndrra më e keqe” e Volkswagen Golfit, modeli i ri kthen logon e vjetër “308” në kofano.

Vetura e re vjen me madhësi prej 4.36 metrash, duke e bërë 11 centimetra më të gjatë se modeli paraprak.

Modeli vjen me interier të teknologjisë më të re, me ekrane me ndjeshmëri në prekje e butona specialë nën ekranin kryesor.

Duke u zhvilluar në platformën “EMP2”, gjenerata e re do të ketë motor me tre cilindra.

Njësia me motor 1.2-litërsh benzinë ka 110 ose 130 kuajfuqi, që lidhet me marshin manual me gjashtë shpejtësi ose atë automatik me tetë shpejtësi.

Për versionet dizelë, vjen një model 1.5-litërsh me 130 kuajfuqi.

Do të ketë edhe modele plug-in hibride, që kanë 150, përkatësisht 180 kuajfuqi në versionet e thjeshta, e deri në 225 në ato më të fuqishmet.

I prodhuar në Francë, modeli i ri “Peugeot 308” do të dalë në shitje në Evropë në gjysmën e dytë të vitit.

Fotografitë kanë treguar se po bëhet gati edhe një version kabrio për të rivalizuar Golf Variantin.

Të fundit

Ford Mustang është vetura sportive më e shitur më 2020

Për dy ditë, më 17 prill, Ford Mustang do të shënojë 57-vjetorin e themelimit dhe si dhuratë për kompaninë, është lajmi se kjo veturë sërish ishte më e shitura në botë sa u përket aty

Citroen prezantoi C5 X – Kombinim i sedanit, SUV-it dhe kamionçinës

Citroën paraqet C5 X, një përfaqësues i ridizajnuar i segmentit të kryqëzorëve rrugorë me një pamje autentike, i cili është një kombinim i sedan dhe kamionçinë, ose një zgjidhje inovati

Ford fillon prodhimin e modelit të ri të veturës më të shitur në SHBA

Ford-i ka nisur prodhimin e versionit të fundit të modelit F-150, që është vetura më e kërkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky lloj i veturës është më i shituri në SHBA në 43 vi

Gjigantët gjermanë fillojnë vitin me shitje rekord në të gjithë botën

Një vit pas periudhës më të errët të prodhuesve të veturave gjermane në disa dekada, biznesi i shitjeve pothuajse s’ka qenë asnjëherë më mirë. Në raportin e publikuar së fundmi nga dy

Kroatët po ndryshojnë rregulloret e trafikut, kjo gjithashtu ka të bëjë me shoferët tanë

Plani i ri Kombëtar i Sigurisë Rrugore parashikon heqjen e 10% të tolerancës për shpejtësi dhe uljen e vlerave kufitare të sasisë së lejuar të alkoolit në gjakun e shoferit, e cila tani arr

Toyota zbulon pasardhësin e GR-86

Toyota ka zbuluar Coupe-n e ri të GR86, pasardhës i GT86, i cili pritet të dalë në shitje në Japoni në vjeshtën e këtij viti. Ai u krijua në gjeneratën e dytë të Subaru BRZ, me të cilën

Info Tjera