Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/peugeot-308-2021-1.jpg

Prodhuesi francez bën gati modelin që do ta rivalizoj Golf 8Pas tetë vitesh në treg me disa ndryshime, gjenerata e dytë e Peugeot 308 po pensionohet.

Pasuesi i saj tashmë është gati dhe ka ngjallur kërshërinë e adhuruesve të automobilave me ridizajnim të plotë.

Si “ëndrra më e keqe” e Volkswagen Golfit, modeli i ri kthen logon e vjetër “308” në kofano.

Vetura e re vjen me madhësi prej 4.36 metrash, duke e bërë 11 centimetra më të gjatë se modeli paraprak.

Modeli vjen me interier të teknologjisë më të re, me ekrane me ndjeshmëri në prekje e butona specialë nën ekranin kryesor.

Duke u zhvilluar në platformën “EMP2”, gjenerata e re do të ketë motor me tre cilindra.

Njësia me motor 1.2-litërsh benzinë ka 110 ose 130 kuajfuqi, që lidhet me marshin manual me gjashtë shpejtësi ose atë automatik me tetë shpejtësi.

Për versionet dizelë, vjen një model 1.5-litërsh me 130 kuajfuqi.

Do të ketë edhe modele plug-in hibride, që kanë 150, përkatësisht 180 kuajfuqi në versionet e thjeshta, e deri në 225 në ato më të fuqishmet.

I prodhuar në Francë, modeli i ri “Peugeot 308” do të dalë në shitje në Evropë në gjysmën e dytë të vitit.

Fotografitë kanë treguar se po bëhet gati edhe një version kabrio për të rivalizuar Golf Variantin.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera