Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/porsche.jpeg

Si duket i vetmi Porsche 911 i blinduar në botë?Muzeu i Porsche strehon një model unik 911 nga gjenerata 996.

I vetmi, kaq i shkurtër dhe i lehtë për të përshkruar Porsche 911 Carrera është e blinduar.

Kah fundi i shekullit të 20-të, automjetet e blinduara ishin një mall i kërkuar, veçanërisht midis personave të famshëm dhe ‘sundimtarëve botërorë’, kështu që Porsche vendosi ta provonte veten edhe në atë fushë.

Prodhuesi nga Stuttgart ka krijuar një koncept unik të modelit të blinduar 911 Carrera.

Porsche nuk zbulon emrin e klientit i cili kërkoi për blerjen e blinduar 911, por ata u siguruan që makina të duket si çdo automjet tjetër nga ajo gjeneratë.

Sidoqoftë, posa të hapni derën, mund të shihni se nuk është një kopje e zakonshme e modelit 911, sepse dritaret janë “të trasha” 2 centimetra në mënyrë që të ndalojnë plumbin dhe të mbrojnë pasagjerët në kabinën.

Në Porsche, në vend të pllakave të çelikut për mbrojtje, në trup u instalua një material i veçantë i përbërë, i cili thith sasi të mëdha të energjisë kinetike. Materiali është aq i rëndë sa çeliku, por është 15 herë më i fortë, sipas një video të postuar nga That Nine Eleven Guy.

E gjithë ajo forcë e blinduar ndikon ndjeshëm në mënyrën se si sillet makina në rrugë, sepse ende peshon tre tonë, të cilat duhet të mundësohen nga një motor standard M96 me gjashtë cilindra dhe 316 kuaj fuqi.

Porsche testoi rezistencën e blinduar dhe ata zbuluan se ajo gjithashtu siguron mbrojtje kundër 0,44 Magnum dhe municionit 9-milimetër në shumicën e vendeve në makinë.

Megjithatë, prodhimi i blinduar 911 Carerra do të ishte shumë i shtrenjtë, dhe nga ana tjetër, kërkesa për një model të tillë Porsche nuk ishte e madhe për ta bërë të vlefshme që kompania të hynte në atë segment të tregut.

Ky ekzemplar unik përfundimisht mbeti në shtëpi, në koleksionin e muzeut Porsche.

Të fundit

Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë (Video)

McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht në Shtetet e Bashkuara. Kjo makinë është një nga shtatë kopjet e para të makinës McLaren F1, por as kilometrazhi dh

McLaren prezanton makinën e epokës së re

McLaren ka prezantuar makinën e re hibride, që ka si objektiv të konkurrojë me Ferrari F8, Maserati MC20 apo Lamborgini Huracan. Me gjatësi 4,5 metra, gjerësi 2,1 metra dhe lartësi 1,1 metra, M

Legjenda Ferrari 250 GTO është përsëri në shitje

GTO Engineering është një kompani në Mbretërinë e Bashkuar që ka shpallur Project Moderna, i cili do të ndërtojë një interpretim modern të modelit legjendar Ferrari. Njoftimi i projektit u

Çfarë risish do na sjellë modeli Mercedes C (Video)

Në pothuajse katër dekada të klasës C, prodhuesi gjerman ka shitur 10.5 milionë nga këto automjete, kështu që nuk ka dyshim se është produkti më i rëndësishëm i kompanisë nga Stuttgart.

Golfi hibrid po shkon “flakë”, Volkswagen nuk po arrin të prodhojë sa është kërkesa

Fabrika më e madhe e Volkswagen në Wolfsburg, Gjermani, po lufton për të përmbushur kërkesat e klientëve për modelin Golf për shkak të mungesave të qelizave të baterisë për versionet hib

Mos u nisni me veturë nëse nuk i keni me vete këto 11 gjëra

Nëse dëshironi të udhëtoni të sigurt dhe të jeni plotësisht të përgatitur për të gjitha rrethanat e paparashikuara, ekziston një listë e gjërave që duhet të keni në makinë. Kjo kësh

Info Tjera