Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Toyota-X-Prologue-scaled.jpg

Toyota tregon imazhet e para te modelit X prologueToyota sot lëshoi ​​imazhin e parë zyrtar të modelit të quajtur “X prologue” dhe është SUV i tyre i parë me energji elektrike në bateri (BEV).

Ne zbuluam se ky është saktësisht lloji i modelit në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar kur njoftuam siluetën e modelit të ardhshëm Toyota SUV.

Në atë kohë, ne ende nuk e dinim emrin e tij komercial, dhe nëse ai do të quhet ‘X prolog’ nuk është konfirmuar ende zyrtarisht.

Në çdo rast, duhet të presim për 17 mars dhe premierën e shpallur botërore, kur do të zbulohen të gjitha detajet e SUV-it të ri me madhësi të mesme të bazuar në platformën e-TNGA.

Falë dizajnit inteligjent, platforma e re është shumë e shkathët dhe lehtësisht e adaptueshme për një sërë produktesh.

Parimi themelor i arkitekturës është që shumë elementë kryesorë të qëndrojnë të fiksuar ndërsa të tjerët ndryshojnë.

Kjo qasje lejon devijimin në gjerësi, gjatësi, boshtin e rrotave dhe lartësinë e automjetit.

Platforma e re e-TNGA, e zhvilluar në bashkëpunim me Subaru, mund të përcaktohet edhe me rrota të përparme, të pasme ose me të gjitha rrotat dhe me një gamë të gjerë të baterive dhe kapaciteteve të motorëve elektrikë për t’iu përshtatur llojeve të ndryshme të automjeteve dhe përdorimit të tyre.

Përdorimi i kësaj qasjeje të gjithanshme mund të zvogëlojë kohën e zhvillimit të varianteve të ndryshme të produkteve dhe të zhvillojë paralelisht modele individuale.

Ky model i ri tashmë është zhvilluar dhe është gati për prodhim, i cili do të jetë në fabrikën e Toyota-s ZEV në Japoni.

Gjithashtu, tashmë dihet që Toyota do të nisë më shumë se 60 modele të reja elektrike në Evropë deri në vitin 2025 dhe deri atëherë pritet që më shumë se 70 për qind e shitjeve të jenë hibride dhe me 10 për qind modele PHEV, BEV dhe FCEV.

Të fundit

Ford Mustang është vetura sportive më e shitur më 2020

Për dy ditë, më 17 prill, Ford Mustang do të shënojë 57-vjetorin e themelimit dhe si dhuratë për kompaninë, është lajmi se kjo veturë sërish ishte më e shitura në botë sa u përket aty

Citroen prezantoi C5 X – Kombinim i sedanit, SUV-it dhe kamionçinës

Citroën paraqet C5 X, një përfaqësues i ridizajnuar i segmentit të kryqëzorëve rrugorë me një pamje autentike, i cili është një kombinim i sedan dhe kamionçinë, ose një zgjidhje inovati

Ford fillon prodhimin e modelit të ri të veturës më të shitur në SHBA

Ford-i ka nisur prodhimin e versionit të fundit të modelit F-150, që është vetura më e kërkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky lloj i veturës është më i shituri në SHBA në 43 vi

Gjigantët gjermanë fillojnë vitin me shitje rekord në të gjithë botën

Një vit pas periudhës më të errët të prodhuesve të veturave gjermane në disa dekada, biznesi i shitjeve pothuajse s’ka qenë asnjëherë më mirë. Në raportin e publikuar së fundmi nga dy

Kroatët po ndryshojnë rregulloret e trafikut, kjo gjithashtu ka të bëjë me shoferët tanë

Plani i ri Kombëtar i Sigurisë Rrugore parashikon heqjen e 10% të tolerancës për shpejtësi dhe uljen e vlerave kufitare të sasisë së lejuar të alkoolit në gjakun e shoferit, e cila tani arr

Toyota zbulon pasardhësin e GR-86

Toyota ka zbuluar Coupe-n e ri të GR86, pasardhës i GT86, i cili pritet të dalë në shitje në Japoni në vjeshtën e këtij viti. Ai u krijua në gjeneratën e dytë të Subaru BRZ, me të cilën

Info Tjera