Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/r0_204_3982_2666_w1200_h678_fmax.jpg

Traktorët pa shoferë, e ardhmja e re në bujqësiMakinat elektrike dhe termocentralet e rinovueshme janë tërbuar brenda debatit për ndryshimin e klimës.

Por në sektorin e bujqësisë, aktualisht po shikojmë shumë traktorë autonomë, robotë që shkelin arat duke kryer punë nga më të ndryshmet.

Argumenti i klimës për traktorët robotët është i thjeshtë, tha David Zilberman, një ekonomist bujqësor në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.

Traktorët autonomë janë vetëm kapitulli i fundit në një kthesë shekullore nga puna e papaguar te makineritë.

Ana shkencore e teknologjisë së gjelbër bujqësore shihet lehtë. Robotët prototipë testohen në të gjithë botën.

Nëse ju pëlqejnë kamionët dhe automjetet autonome, do ta pëlqeni këtë koncept industrial traktor autonom nga CNH Industrial.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera