Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/bildschirmfoto_2021-04-01_um_19.51.02-780x439-1.png

Vetura diellore me një distancë prej 1,600 km – ajo nuk ka nevojë të rimbushetAutomjeti me tre rrota nga Aptera premton se kurrë nuk do të duhet të karikohet në jetën e përditshme.

Makina diellore nga Aptera, i shpallur në vitin 2019 dhe i prezantuar si një prototip në vitin 2020, duhet të hyjë në prodhim serik këtë vit. Pas raundeve të ndryshme të financimit, duke përfshirë një investim prej 4 milionë dollarësh, por edhe paradhënie nga blerësit e interesuar, Aptera tani dëshiron të krijojë 50 milionë dollarë të tjerë në mënyrë që të jetë në gjendje të para-financojë prodhimin e serisë.

Aptera planifikon të marrë hua një shtesë prej 100 deri në 150 milionë dollarë përmes programit të Departamentit të Energjisë, i cili u ringjall nga presidenti i SHBA-së Biden. Dhjetë vjet më parë, Tesla kishte përdorur ndihmë financiare pak para falimentimit, por Aptera-s iu mohua ky opsion në atë kohë.

Koha dhe teknologjia për një makinë të tillë diellore është e pjekur, citohet ai në raport nga The Verge.

180 qelizat diellore në çatinë e makinës janë dy herë më efikase sesa kur u provuan 10 vjet më parë.

Ato duhet të sigurojnë një diapazon deri në 72 kilometra në ditë në kushte të përshtatshme diellore.

“Kurrë nuk duhet të rimbushet”

Zhvilluesit vendosin distancën totale të makinës në 1,600 kilometra.

Kjo sigurohet nga bateria e integruar 100 kWh dhe dizajni jashtëzakonisht i lehtë dhe aerodinamik.

Meqenëse makina është relativisht e vogël dhe ka vetëm tre rrota, ajo duhet t’u tërheqë kryesisht shoferëve në zonat urbane ose të përdoret për distanca më të vogla.

Nëse qëndroni nën 70 kilometra në ditë, teorikisht mund të drejtoni makinën pa qenë e nevojshme të rimbushni baterinë. Të paktën kjo është parulla reklamuese me të cilën Aptera dëshiron të bindë blerësit e mundshëm. Makina diellore thuhet të jetë në dispozicion nga një çmim prej 26,000 dollarë.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera