Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/auto_ggggg444444444444441611824754.jpg

Vetura supersportive arrin shpejtësi rekorde prej 455 kilometrash në orëNjë veturë supersportive që vlen 1.9 milion dollarë është bërë vetura më e shpejtë në botë pasi arriti shpejtësi prej 455 kilometrash në orë. Kjo ishte hera e dytë që vetura Tuatara e thyen rekordin pasi në tetor të vitit të kaluar, në Las Vegas e kishte arritur shpejtësinë prej 532 kilometrash në orë. Sidoqoftë, ky rekord ishte vënë në dyshim.

First production SSC Tuatara revealed, company to build 99 more

Në përputhje me kriteret e rekordeve, Tuatara javën e kaluar e theu përsëri rekordin në Florida, shkruan Daily Mail.  Shpejtësia mesatare e veturës në dy testime ishte 455 kilometra në orë, duke e thyer rekordin e vendosur tre vjet më parë nga vetura suedeze, Koenigsegg Agera RS, që e kishte arritur shpejtësinë prej 447 kilometrash në orë.

Tuatara është veturë që ka motor me fuqi prej 1.750 kuajsh fuqi, ndërsa rekordi i shpejtësisë së saj u vërtetua nga “Racelogic USA”. Ajo u përcoll gjatë testimit edhe me disa sisteme satelitore.

SSC Tuatara Takes Flight with 1,750 Horsepower - The Car Guide

 

 

 

 

Të fundit

Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë (Video)

McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht në Shtetet e Bashkuara. Kjo makinë është një nga shtatë kopjet e para të makinës McLaren F1, por as kilometrazhi dh

McLaren prezanton makinën e epokës së re

McLaren ka prezantuar makinën e re hibride, që ka si objektiv të konkurrojë me Ferrari F8, Maserati MC20 apo Lamborgini Huracan. Me gjatësi 4,5 metra, gjerësi 2,1 metra dhe lartësi 1,1 metra, M

Legjenda Ferrari 250 GTO është përsëri në shitje

GTO Engineering është një kompani në Mbretërinë e Bashkuar që ka shpallur Project Moderna, i cili do të ndërtojë një interpretim modern të modelit legjendar Ferrari. Njoftimi i projektit u

Çfarë risish do na sjellë modeli Mercedes C (Video)

Në pothuajse katër dekada të klasës C, prodhuesi gjerman ka shitur 10.5 milionë nga këto automjete, kështu që nuk ka dyshim se është produkti më i rëndësishëm i kompanisë nga Stuttgart.

Golfi hibrid po shkon “flakë”, Volkswagen nuk po arrin të prodhojë sa është kërkesa

Fabrika më e madhe e Volkswagen në Wolfsburg, Gjermani, po lufton për të përmbushur kërkesat e klientëve për modelin Golf për shkak të mungesave të qelizave të baterisë për versionet hib

Mos u nisni me veturë nëse nuk i keni me vete këto 11 gjëra

Nëse dëshironi të udhëtoni të sigurt dhe të jeni plotësisht të përgatitur për të gjitha rrethanat e paparashikuara, ekziston një listë e gjërave që duhet të keni në makinë. Kjo kësh

Info Tjera