Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/maxresdefault-1-3-780x439-1.jpg

Vetura të shtrenjta dhe të fuqishme vetëm në asfalt, por jo edhe në një terren të ashpërVeturat e fuqishëm dhe të mëdha u kanë lënë vendin veturave edhe më të mëdha,në një garë në një terren të ashpër. 

SUV-ët nuk kanë qenë kurrë të lirë, por SUV-ët premium luksoz kanë shkuar një hap më tej. Në të njëjtën kohë, ata u rritën, kanë motorë edhe më të fuqishëm dhe, të ngarkuar me pajisje elektronike.

Por vetëm në asfalt, sepse në fusha dhe terrene të ashpra ata do të kapitullojnë përpara SUV-ve dhjetë herë më të lira dhe dukshëm më të vjetër në vite.

Kanali YouTube SUV Battle i provoi ata në një terren të ashpër. Dorën në zemër, ata vendosën një poligon me të vërtetë të vështirë para tyre ku do të luftonin këto vetura.

Dhe në mesin e SUV-ëve janë Audi Q7 / Q8, BMW X5 / X6, Jeep Grand Cherokee, Lexus RX 350, Range Rover Sport, Mercedes GLE, dhe Volvo XC90.

Veturat arritën me mjaft mundim të kalonin këtë terren.

Dhe pasi atyre nuk u mungon forca, është e qartë se pengesa më e madhe është masa e mëdha e tyre, por edhe këtu ka surpriza. Ajo që ka befasuar disi është se X6 arriti majën dukshëm më lehtë se X5, por edhe lehtësia me të cilën u ngjit Audi Q8 befasoi.

Range Rover më i fuqishëm u ngjit me lehtësi, ndërsa Lexus kapitulloi që në fillim.

Të fundit

GLE Coupé e re, dy botë mbi katër rrota

Madhështia e saj nuk është ajo që shikoni. Është ajo që ju prekni, provoni dhe përjetoni. Vështirë të ketë një model tjetër që unifikon kaq mjeshtërisht elegancën dhe teknologjinë m

Vetura më e shpejtë në botë, Tuatara rrëzon nga froni Bugatti Chironin

Vetura amerikane SSC ka konfirmuar se ka vënë rekord të ri botëror në ngasjen e një veture të prodhimit serik – bëhet fjalë për veturën Tuatara e cila arriti shpejtësinë maksimale prej

A jeni gati për ‘bubën’ elektrike?

Brezi i tretë i Volkswagen Beetle (Beetle e Re) do të jetë një version elektrik i Volkswagen ID.3, i gjatë 410 cm, e cila është një makinë elektrike dhe do të përshkojë deri në 550 km me

Renault sjellë Megane tej imagjinatës

Renault ka prezantuar në ngjarjen eWays, vizionin e modelit Megane. Ndryshe nga veturat tjera, Megane eVision tregon qartë se Renault nuk heq dorë as nga segmenti më ekskluziv ku konkurrenca ësht

Çfarë i ndodh veturës kur bie nëpër gropa (Video)

Warped Perception, një kanal në YouTube shpesh bënë eksperimente nga më të ndryshmet, dhe tashmë në listë kishte edhe një makinë, të cilën ai e nget me shpejtësi të madhe në një rrug

‘Bisha’ që mund edhe të “notojë” (Video)

Ne kemi parë Avtoros Shaman 8×8 më parë. Kjo makinë u paraqit nga Top Gear, duke na mahnitur me monstruozitetin dhe natyrën e saj ‘apokaliptike’. Mund të bëjë që një Mercedes-AMG G63 6

Info Tjera