Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/volkswagen-suv.png

Volkswagen paraqet SUV-in e tij të parë elektrik, kështu do duketMakinat elektrike janë përfundimisht duke fituar vrull në treg dhe gjithnjë e më shumë blerës po zgjedhin të zgjedhin vetëm automjetet elektrike.

Miliarda dollarë janë investuar në zhvillimin e automjeteve elektrike, dhe më shumë para do të investohen në këtë segment në të ardhmen, shkruan kp, transmeton lajmi.net.

Qyteti Zwickau në Gjermani do të luajë një rol të rëndësishëm në prodhimin e makinave të së ardhmes. Volkswagen në këtë proces, filloi prodhimin serik të SUV-it të parë elektrik – ID.4.

First Drive: 2020 Volkswagen Cross Sport Improves 5-Seat SUV ...

Makina e re elektrike ndjek dy tendenca të rëndësishme në prodhimin e makinave – popullaritetin në rritje të SUV dhe një qasje miqësore me mjedisin për zbatimin e energjisë elektrike. Procesi i prodhimit të SUV-it të ri bazohet në një platformë modulare MEB, dhe prodhimi do të jetë plotësisht miqësor me mjedisin.

Megjithëse Zwickau gjerman do të jetë në ballë të teknologjisë së re të prodhimit të serive për të ardhmen, fakti është që SUV i ri do të prodhohet edhe në kontinente të tjera.

Prodhimi në Gjermani tashmë ka filluar dhe prodhimi i kësaj makine në Kinë do të fillojë deri në fund të vitit. Por kjo nuk do të jetë një pikë kur Volkswagen do të ndalet pasi SUV i ri do të prodhohet edhe në SHBA nga viti 2022.

ID i ri 4 do të jetë SUV-i i parë elektrike, por deri në vitin 2025 do të prezantohen disa modele të tjera.

2020 Volkswagen Tiguan Review, Pricing, and Specs

Sipas informacionit aktual, Volkswagen do të paraqesë disa SUV të tjerë elektrikë dhe sedan në vitet në vazhdim, si dhe një version të ri të minibusit legjendar Bulli.

Duhet të theksohet se Volkswagen po bën plane të shkëlqyera në të ardhmen e automjeteve elektrike pasi ka investuar 1.2 miliard euro vetëm në fabrikën në Zwickau.

Të fundit

Sa kushton Mercedes S-Class i ri

Në fillim të shtatorit, Mercedes prezantoi gjeneratën e re të klasit S, dhe tani dihen edhe çmimet e kësaj veture në tregun gjerman. Ata që mund të përballojnë kënaqësinë e posedimit të

Nissan zbulon modelin e ri Z Proto

Tifozët e makinave sportive mund të jenë më të kënaqur tashmë.  Modeli i ri pak a shumë ka marrë disa detaje nga paraardhësi i tij. Z Proto i ri është 4382 mm i gjatë, 1849 mm i gjerë d

Lamborghini prodhon biçikletën me çmim të kripur

Lamborghini është bashkuar me Cervelo Cycles edhe një herë, këtë herë për një biçikletë me edicion të kufizuar të quajtur Cervelo R5 Automobili Lamborghini Edition. Biçikleta ofrohe

Shikoni se çfarë ofron sedan më i fuqishëm në treg

Fuqi të madhe, performancë e shkëlqyer, dizajn i jashtëzakonshëm, por edhe me çmimin kjo makinë qëndron fort në tokë. Kanë kaluar katër vjet që kur Lucid Air u prezantua si një prototip,

G-Class nga një perspektivë tjetër (Foto)

Dy njerëz me famë kanë bashkuar forcat për ta ndryshuar gati rrënjësisht modelin G-Class të Mercedes-Benz. Gorden Wagener, zyrtari kryesor i dizajnit i Mercedes-Benz dhe Virgil Abloh, drejtori

Mercedes-Benz GLE, eleganca dhe fuqia në një vend (Video)

Ikona e modeleve SUV të Mercedes-Benz, GLE vjen e transformuar rrënjësisht në pjesën e jashtme dhe atë të brendshme. Ky model vjen me forma më madhështore dhe me një dimension krejtësisht t

Info Tjera