Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/taigo.jpg

Volkswagen pritet të sjellë modelin TaigoVitin e shkuar, gjiganti gjerman Volkswagen, zgjeroi gamën e prodhimit në tregun e Amerikës së Jugut me SUV-Coupe, modelin e emërtuar Nivus, derisa në gjysmën e dytë të këtij viti ky model do të jetë në dispozicion edhe për blerësit në Evropë.

Mirëpo, në Evropë do të shitet me emrin Taigo, gjë që është konfirmuar deri më tash nga disa burime.

Plasimi i modelit do të bëhet gjatë verës, derisa shitja do të fillojë në fund të vitit.

Taigo bazohet në platformën MQB A0, derisa dallimi me modelin për Amerikën e Jugut do të jetë te mbrojtësi i përpara dhe do të ketë drita dhe maskë më të zgjeruar.

Derisa nuk do të ketë të dhëna zyrtare, atëherë duhet të mbështetemi tek ato të Nivusit.

Ky model është i gjatë 4266 mm dhe i gjerë 2566.

Për tregun e Amerikës së Jugut, veturat janë prodhuar në fabrikën Anchieta në Brazil, derisa për Evropë do të jetë përgjegjëse fabrika në Pamploma të Spanjës.

Pritet të jenë vetëm me motor TSI benzinë, derisa me naftë dhe hibrid sipas tët gjitha gjasave nuk do të ketë.

Të fundit

Ford Mustang është vetura sportive më e shitur më 2020

Për dy ditë, më 17 prill, Ford Mustang do të shënojë 57-vjetorin e themelimit dhe si dhuratë për kompaninë, është lajmi se kjo veturë sërish ishte më e shitura në botë sa u përket aty

Citroen prezantoi C5 X – Kombinim i sedanit, SUV-it dhe kamionçinës

Citroën paraqet C5 X, një përfaqësues i ridizajnuar i segmentit të kryqëzorëve rrugorë me një pamje autentike, i cili është një kombinim i sedan dhe kamionçinë, ose një zgjidhje inovati

Ford fillon prodhimin e modelit të ri të veturës më të shitur në SHBA

Ford-i ka nisur prodhimin e versionit të fundit të modelit F-150, që është vetura më e kërkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky lloj i veturës është më i shituri në SHBA në 43 vi

Gjigantët gjermanë fillojnë vitin me shitje rekord në të gjithë botën

Një vit pas periudhës më të errët të prodhuesve të veturave gjermane në disa dekada, biznesi i shitjeve pothuajse s’ka qenë asnjëherë më mirë. Në raportin e publikuar së fundmi nga dy

Kroatët po ndryshojnë rregulloret e trafikut, kjo gjithashtu ka të bëjë me shoferët tanë

Plani i ri Kombëtar i Sigurisë Rrugore parashikon heqjen e 10% të tolerancës për shpejtësi dhe uljen e vlerave kufitare të sasisë së lejuar të alkoolit në gjakun e shoferit, e cila tani arr

Toyota zbulon pasardhësin e GR-86

Toyota ka zbuluar Coupe-n e ri të GR86, pasardhës i GT86, i cili pritet të dalë në shitje në Japoni në vjeshtën e këtij viti. Ai u krijua në gjeneratën e dytë të Subaru BRZ, me të cilën

Info Tjera