Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/taigo.jpg

Volkswagen pritet të sjellë modelin TaigoVitin e shkuar, gjiganti gjerman Volkswagen, zgjeroi gamën e prodhimit në tregun e Amerikës së Jugut me SUV-Coupe, modelin e emërtuar Nivus, derisa në gjysmën e dytë të këtij viti ky model do të jetë në dispozicion edhe për blerësit në Evropë.

Mirëpo, në Evropë do të shitet me emrin Taigo, gjë që është konfirmuar deri më tash nga disa burime.

Plasimi i modelit do të bëhet gjatë verës, derisa shitja do të fillojë në fund të vitit.

Taigo bazohet në platformën MQB A0, derisa dallimi me modelin për Amerikën e Jugut do të jetë te mbrojtësi i përpara dhe do të ketë drita dhe maskë më të zgjeruar.

Derisa nuk do të ketë të dhëna zyrtare, atëherë duhet të mbështetemi tek ato të Nivusit.

Ky model është i gjatë 4266 mm dhe i gjerë 2566.

Për tregun e Amerikës së Jugut, veturat janë prodhuar në fabrikën Anchieta në Brazil, derisa për Evropë do të jetë përgjegjëse fabrika në Pamploma të Spanjës.

Pritet të jenë vetëm me motor TSI benzinë, derisa me naftë dhe hibrid sipas tët gjitha gjasave nuk do të ketë.

Të fundit

Ducati prezanton modelin e ri të motoçikletës Diavel 1260 S Black and Steel

Ducati ka zgjeruar ofertën e saj sa i përket motoçikletave në linjën Diavel 1260, duke lansuar modelin e ri Diavel 1260 S Black and Steel. Bëhet fjalë për konceptin e motoçikletës së inspir

BMW planifikon modele speciale për 50-vjetorin e “M3”

Divizioni i veturave muskuloze në BMW, “M Division”, do të mbushë 50 vjet vitin e ardhshëm. Me këtë rast prodhuesi gjerman planifikon ta festojë ditëlindjen me edicione speciale. Bazuar n

Për këtë veturë të vitit 1971 dikush ofroi 4.8 milionë dollarë

Një makinë e rrallë e Plymouth Hemi ‘Cuda Convertible e vitit 1971 mori një ofertë të lartë prej 4.8 milionë dollarë në ngjarjen e Ankandeve Mecum në Indianapolis të premten mbrëma, por

20,000 rezervime për kamionetën e re elektrike

Vetëm një ditë pas prezantimit të kamionetës së re elektrike të Fordit, F-150 Lightning, është ngjallë një interesim shumë i madh i blerësve potencialë. Prodhuesi prestigjioz amerikan i

BMW përgatit versionin M të sedanit elektrik me 530 kuaj fuqi

BMW i4 M50 do të debutojë në fillim të qershorit.  Pas lansimit të sedanit elektrik i4, BMW do t’u ofrojë klientëve një version me performancë të lartë të M50. Prodhuesi bavarez postoi

Nis testimi i Porsche elektrike

Makina plotësisht elektrike Porsche Macan tani po testohet në rrugë. Prodhuesi i automjeteve njoftoi këtë dhe publikoi disa fotografi të prototipit në të njëjtën kohë. Makina elektrike ësh

Info Tjera