Auto Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/VW-Golf-Mk8-UK-Sale.jpg

VW vazhdon të insistojë në prodhime të veturave elektrikeMarka e njohur e automobilave, Volkswagen ka në plan të dyfishojë prodhimin e veturave tërësisht elektrike në Evropë deri në vitin 2030, në një përpjekje për të përshpejtuar zhvendosjen drejt makinave me bateri.

Veturat tërësisht elektrike pritet të marrin më shumë se 70 për qind të shitjeve të gjigantit gjerman deri më 2030, krahasuar me një objektiv të mëparshëm prej 35 për qind, ka thënë VW të premten ndërsa zbuloi strategjinë e saj të quajtur “Përshpejtimi”, raporton Autonews.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Kinë, marka VW po synon një pjesë të tregut prej mbi 50 për qind për veturat tërësisht deri në vitin 2030, duke paralajmëruar rivalët për planin e zotërimit të tregut global.

Volkswagen është duke punuar për të lansuar një veturë të re unike dhe tërësisht elektrike këtë vit e quajtur si ID4, që shënjestron tregun në SHBA dhe Kinë.

 

Të fundit

Ford Mustang është vetura sportive më e shitur më 2020

Për dy ditë, më 17 prill, Ford Mustang do të shënojë 57-vjetorin e themelimit dhe si dhuratë për kompaninë, është lajmi se kjo veturë sërish ishte më e shitura në botë sa u përket aty

Citroen prezantoi C5 X – Kombinim i sedanit, SUV-it dhe kamionçinës

Citroën paraqet C5 X, një përfaqësues i ridizajnuar i segmentit të kryqëzorëve rrugorë me një pamje autentike, i cili është një kombinim i sedan dhe kamionçinë, ose një zgjidhje inovati

Ford fillon prodhimin e modelit të ri të veturës më të shitur në SHBA

Ford-i ka nisur prodhimin e versionit të fundit të modelit F-150, që është vetura më e kërkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky lloj i veturës është më i shituri në SHBA në 43 vi

Gjigantët gjermanë fillojnë vitin me shitje rekord në të gjithë botën

Një vit pas periudhës më të errët të prodhuesve të veturave gjermane në disa dekada, biznesi i shitjeve pothuajse s’ka qenë asnjëherë më mirë. Në raportin e publikuar së fundmi nga dy

Kroatët po ndryshojnë rregulloret e trafikut, kjo gjithashtu ka të bëjë me shoferët tanë

Plani i ri Kombëtar i Sigurisë Rrugore parashikon heqjen e 10% të tolerancës për shpejtësi dhe uljen e vlerave kufitare të sasisë së lejuar të alkoolit në gjakun e shoferit, e cila tani arr

Toyota zbulon pasardhësin e GR-86

Toyota ka zbuluar Coupe-n e ri të GR86, pasardhës i GT86, i cili pritet të dalë në shitje në Japoni në vjeshtën e këtij viti. Ai u krijua në gjeneratën e dytë të Subaru BRZ, me të cilën

Info Tjera