Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/shqiptaret-ne-amerike.jpg

Aktivitetet e diasporës në 13 vjetorin e pavarësisëNë vazhdën e aktiviteteve të organizuara për kremtimin e 13-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Nju-Jork, organizon diskutimin lidhur me ri-angazhimin e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan, i cili ka dhënë një kontribut të çmueshëm për dekada me radhë.

“Me shumë kënaqësi, ne do të dëshironim që këtë datë të shënuar të historisë së shtetit tonë të ri, ta festonim së bashku me praninë tuaj fizike në një atmosferë shumë më festive. Megjithatë për shkak të pandemisë COVID-19, kësaj radhe këtë aktivitet jemi të detyruar ta shënojmë online. Ju ftojmë të bëheni pjesë e këtij evenimenti, ku përveç Ambasadorit Isufaj, do të marrin pjesë edhe shumë personalitete të shquara të komunitetit shqiptaro-amerikan”, njofton Konsullata e Kosovës në Nju Jork.

Të fundit

Zgjerohet Kongresi Panshqiptar

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) me kënaqësi njofton se ka hapur zyrën në Uashington. Zyra, e vendosur në 1101 Pennsylvania Avenue, është vetëm tri rrugë nga Shtëpia e Bardhë dhe në dis

Sot nis regjistrimi i diasporës

Sot nis regjistrimit i popullsisë, familjeve dhe banesave, për të punësuarit në përfaqësitë diplomatike dhe konsullore si dhe familjarët e tyre, për diasporën, pjesëtarët e armatës jasht

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

Në konferencën e sotme vjetore të Migranteve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për postin e lakmuar k

Hapet edhe një shkollë shqipe në Zvicër

Shkolla shqipe në Zvicër sa po vjen e po zgjerohet po zgjerohet në Zvicër, bashkë me ta edhe numri i nxënësve shqiptarë. Kështu, në vazhdimësi të aktiviteteve të ndryshme me rastin e dit

Aktivitetet e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar me rastin e 5 vjetorit të themelimit

Në datën 20 Shkurt 2021, Lobi Euro-Atlantik Shqiptar organizoi aktivitetin festiv “5 Vjet LEASH”, i cili u mgajt virtualisht me moderimin profesional të z. Festim Zaçe. Në këtë aktivitet na

Gjesti i çiftit shqiptar, jehonë në mediet amerikane

Në kohën kur Shtetet e Bashkuara po ballafaqohen me valën e të ftohtit dhe në veçanti Teksasi, ku miliona njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ngrohje, vullnetarët kanë filluar t’i

Info Tjera