Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/Screenshot_20190526-115827.jpg

Aktivitetet e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar me rastin e 5 vjetorit të themelimitNë datën 20 Shkurt 2021, Lobi Euro-Atlantik Shqiptar organizoi aktivitetin festiv “5 Vjet LEASH”, i cili u mgajt virtualisht me moderimin profesional të z. Festim Zaçe.

Në këtë aktivitet na nderoi me pjesëmarrjen e tij Ambasadori i Republikës së Kosovës në Norvegji, z.Uliks Emra, shefi i Konsullatës së Republikës së Kosovës në Shtutgart, z. Imer Lladrovci, Presidentja e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar, zj. Brikena Qama dhe ativistë, iniciatorë e themelues të kësaj Organizate, z. Musa Tolaj, z. Kemajl Shaqiri, z. Avni Dervishi, z. Shaban Haliti, zj. Behide Hasanaj, z. Xhafer Ahmetaj.

Aktiviteti u përshëndet edhe nga të ftuar nga Mali i Zi, z. Tahir Tahiri (ish kryetar i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi), nga Shqipëria, z. Lulzim Resuli (kryetar i Shoqatës së Jetimëve”), nga Maqedonia e Veriut, z. Azem Ejupi (profesor), nga Austria, z. Miftar Zagragja.

Të pranishëm ishin anëtarë të degëve të Leash si dhe kontribues e mbështetës nga Greqia, Norvegjia, Italia, Zvicra, Gjermania, Austria, Kosova, etj…

Programi festiv u hap me interpretimin e Himnit Kombëtar nga profesori i muzikës me banim në Norvegji, z. Musa Ramaj.

Më pas Presidentja e Leash, zj. Brikena Qama në fjalën e saj përshëndeti e falenderoi pjesëmarrësit për prezencën e tyre. Në vazhdim zj. Qama uroi Pavarësinë e Kosovës duke u shprehur se 17 Shkurti është një datë e shtuar në kalendarin e festave Kombëtare prej 13 vjetësh dhe kremtohet çdo vit në kujtim të sakrificës e gjakut të derdhur për liri.

Në fjalën e saj zj. Qama u përqendrua në disa prej objektivave të Lobit Euro-Atlantik Shqiptar duke sjellë në vëmendje edhe disa nga ndërmarrjet e Leash për arritjen e këtyre objektivave.

Në vijim fjalën e mori z. Xhafer Ahmetaj, anëtar i Këshillit Iniciator që prej vitit 2016 dhe aktualisht kryetar i degës së Norvegjisë. Z. Ahmetaj njohu të pranishmit me historikun e krijimit të Lobit Euro-Atlantik Shqiptar duke u ndalur në stacionet më të rëndësishme të tij, që prej ideimit e deri në punimet e Asamblesë së Jashtëzakonshme të mbajtur në Athinë, në Shkurt të 2020. Z. Ahmetaj përmendi kontribues e veprimtarë të vyer për Lobin dhe për mbarë diasporën të cilët në kaq vite i kanë shërbyer idesë së organizimit të diasporës nën një kulm.

Në përshëndetjen e tij, Ambasadori i Republikës së Kosovës në Norvegji, z. Uliks Emra uroi pesë vjetorin e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar e përgëzoi bordin drejtues për çdo aktivitet të ndërmarrë. Në fjalën e tij ai uroi gjithashtu Pavarësinë e Kosovës dhe shprehu edhe një herë vullnetin e mirë për bashkëpunim me shoqata e organizata.

Me të njëjtat urime u shpreh edhe Konsulli i Republikës së Kosovës në Shtutgart, z. Imer Lladrovci duke përmendur rëndësinë e ekzistencës së organizmave të ndryshëm në diasporë dhe të aktiviteteve të tilla.

Në fjalën e tij ai theksoi se duhen përkujtuar me nderim të gjithë dëshmorët e luftës çlirimtare në Kosovë.

Më pas vijuan me fjalët e tyre zotërinjtë Musa Tolaj, zj. Behide Hasanaj, Avni Dervishi, Kemajl Shaqiri e Shaban Haliti të cilët sollën për auditorin ndjesi, fakte e përjetime nga aktiviteti i tyre në Leash. Z. Avni Dervishi, në fjalën e tij theksoi rëndësinë e mirëintegrimit të brezave në diasporë duke luftuar njëkohësisht asimilimin e tyre.

Në mbyllje të aktivitetit fjalën e morën të ftuarit nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Austria, të cilët përshëndetën e uruan pesë vjetorin e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar, si dhe përfaqësues nga degët e Leash zotërinjtë Petrit Selmani, Adrian Hoti e Sutki Hulaj.

Programi festiv u pasurua me interpretimet muzikore të profesor Musa Ramajt, interpretim të poezive të poetit tonë kombëtar Ali Podrimja nga Festim Zaçe, ndërkohë që u paraqit edhe një fotokolazh nga aktivitetet e ndryshme të Lobit Euro-Atlantik Shqiptar të realizuar nga zj. Majlinda Rrokaj Demiraj.

Mbështetja teknike e këtij aktiviteti u realizua nga z. Fehmi Bekteshi.

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar, në këtë përvjetor të parë të tij falenderon të gjithë kontribuesit në vite, të gjithë ata që nderuan aktivitetin me prezencën e tyre, grupin organizator të këtij aktiviteti, duke premtuar se do të vazhdojnë edhe më tej rrugën e tij me qëllim përmbushjen e objektivave kryesorë, ruajtjen e identitetit, faktorizimin e shqiptarëve në diasporë, bashkëpunimin me shoqata, organizata e institucione, shtrirjen e tij në gjithë vendet ku jetojnë e veprojnë shqiptarë.

Të fundit

Zgjerohet Kongresi Panshqiptar

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) me kënaqësi njofton se ka hapur zyrën në Uashington. Zyra, e vendosur në 1101 Pennsylvania Avenue, është vetëm tri rrugë nga Shtëpia e Bardhë dhe në dis

Sot nis regjistrimi i diasporës

Sot nis regjistrimit i popullsisë, familjeve dhe banesave, për të punësuarit në përfaqësitë diplomatike dhe konsullore si dhe familjarët e tyre, për diasporën, pjesëtarët e armatës jasht

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

Në konferencën e sotme vjetore të Migranteve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për postin e lakmuar k

Hapet edhe një shkollë shqipe në Zvicër

Shkolla shqipe në Zvicër sa po vjen e po zgjerohet po zgjerohet në Zvicër, bashkë me ta edhe numri i nxënësve shqiptarë. Kështu, në vazhdimësi të aktiviteteve të ndryshme me rastin e dit

Gjesti i çiftit shqiptar, jehonë në mediet amerikane

Në kohën kur Shtetet e Bashkuara po ballafaqohen me valën e të ftohtit dhe në veçanti Teksasi, ku miliona njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ngrohje, vullnetarët kanë filluar t’i

Pronarët kosovarë të restaurantit në SHBA dhanë mbi 500 vakte ushqimore falas

Pronarët kosovarë të një restauranti në Teksas të SHBA-së, pas një ndërprerje të përkohshme të furnizimit të energjisë elektrike në këtë zonë, vendosën t’i ndihmojnë komunitetin

Info Tjera