Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Diaspora-Rant-1.jpg

Ardhja e mërgimtarëve, një burim i rëndësishëm i financimit për KosovënArdhja e mërgimtarëve në Kosovës është një burim shumë i rëndësishëm i financimit për vendin, është shprehur guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, përcjell albinfo.ch.

Po ashtu, ai ka shtuar se në krahasim më vitin 2019, shpenzimet nga diaspora janë ulur për 60%, por janë rritur remitencat nga ta, duke sjellë në vend 830 milionë euro deri në tetor të 2020-ës.

 

“Mosardhja e diasporës i ka ulur të hyrat jorezidente për 60% në krahasim me vitin e kaluar që kanë qenë 1.1 miliard, të cilat realizohen nga diaspora. Ndërsa deri në tetor të 2020, kemi regjistruar 470 milionë euro të hyra jorezidente. Remitencat kanë ndikuar në zbutjen e krizës që ka shkaktuar pandemia, të cilat kanë shënuar në të dhënat e nëntorit, 830 milionë euro janë të hyrat prej remitencave. Kemi një rritje të remitencave prej 14% krahasuar me një vit më herët. Një buxhet komplet i Kosovës na vie nga diaspora gjatë një viti”, tha ai për RTV-Dukagjinin.

Gjithashtu, guvernatori i Bankës Qendrore tutje ka thënë se për shkak të pandemisë COVID-19, Kosova ka pësuar ulje të ekonomisë prej 7.2%.

“Ka qenë një vit shumë i rëndë jo vetëm për Kosovën, por për gjithë botën, duke e marrë parasysh situatën që e ka shkaktuar pandemia në nivel global. Masat që janë marrë nga qeveria janë të ngjashme në tërë botën dhe kanë ndikuar direkt në situatën ekonomike, duke bërë rënie prej 7.2%”, tha Mehmeti.

Të fundit

Gjermania e vendos Kosovën në listën e vendeve me rrezik të lartë

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar në një njoftim në Facebook ka shkruar se qeveria gjermane nga e premtja ka shtuar 25 vende në listë. Udhëtarët nga këto vende, përfshirë Kosovën, do

Ambasada e Kosovës në Gjermani jep detaje për masat e reja

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka bërë të ditur se Kancelarja Merkel dhe kryeministrat e rajoneve në mbledhjen e mbajtur dje, kanë vendosur t’i vazhdojnë masat anti-Covid që kanë qenë në

Në prag të inaugurimit, shqiptaro-amerikanët flasin për të ardhmen

Presidenti amerikan Donald Trump pritet ta lërë Shtëpinë e Bardhë më 20 janar, ditën e inaugurimit të Presidentit ri Joe Biden. Ai largohet ndërkohë që ndaj tij është ndërmarrë një pro

Shqiptari bëhet baba i katërnjakëve në Gjermani: Ndodh një herë në 100 vjet

Katërnjak kanë lindur në Klinikën e Gjinekologjisë në spitalin e Augsburgut, gjë që ndodh një herë në 100 vjet mesatarisht pa terapi të fertilitetit. Së pari erdhi Leoni pastaj Luis, vazh

Shqiptarja doktoron në Universitetin e Cyrihut

Shqiptarja Donika Sejdiu ka arritur të pranohet doktorante në Universitetin e Zyrihut në degën e Bio-Mjekësisë. Në mesin e 43 kandidatëve shqiptarja Sejdiu arriti të bind komisionin se ajo is

Kryesia e Komunitetit Mysliman pritet nga Tërnava

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, i shoqëruar nga drejtori i Diasporës në Kryesinë e BIK-ut, Ekrem ef. Simnica, pritën në takim anëtarin e Kry

Info Tjera