Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/7045270617_c4262fdde6_b-900x440-1.jpg

Diaspora mungon në StrugëNumri i mërgimtarëve nga vendet e Evropës Perëndimore që do të vijnë në Strugë këtë verë do të jetë shumë më i ulët se vitet e kaluara, thonë nga agjencitë që organizojnë transportin.

Kjo do të ndikojë mbi ekonominë lokale, nëse dihet që mërgimtarët janë ata që e ndihmojnë atë.

Pronari i agjencisë turistike, Shpejtim Shaqiri thotë se situata aktuale do të ketë ndikim serioz në punën e tyre si agjenci, por edhe në turizmin në qytet. Bizneset lokale tashmë po i ndjejnë pasojat.

Të gjitha dasmat e organizuara nga mërgimtarët deri në fund të verës janë anuluar dhe pothuajse asnjë prej mërgimtarëve në Shtetet e Bashkuara, ndryshe nga ata në Evropë, nuk do të vijë këtë verë.

Të fundit

“New food CPG” reportazh për kuzhinierin Rene Rexhepi, “Zoti i ushqimit”

Kompania në San Francisco, “New food CPG” ka realizuar një reportazh mbi historinë e kuzhinierit shqiptar në Kopenhagen, René Rexhepi, bashkëpronar i “Noma” – “Restorantit më të mi

Nesër hapen shkollat e gjuhës shqipe në Zvicër

Pas muajve të vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19 dhe mësimit online nesër nxënësit e shkollave shqipe do ti rikthehen mësimit normal. Nëpërmjet një postimi në faqen facebook koor

Këto janë rregullat që i presin mërgimtarët që kthehen në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka njoftuar se nga data 8 Gusht 2020, me vendim të Qeverisë së Gjermanisë, testimi për COVID 19 është obligativ posa të kthehen në Gjermani.

BIK-u ndanë mirënjohje për Bashkësinë Islame Shqiptare të Zvicrës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, së bashku me drejtorin e Diasporës së Kryesisë së BIK-ut, Ekrem ef. Simnica, pritën në takim kryetarin e xhamisë së Frib

Për një muaj 608 bashkatdhetarë me Covid udhëtuan në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani, njofton se në katër javët e kaluara në territorin e Gjermanisë nga Kosova kanë ardhur 608 persona të infektuar me COVID 19. “Në bazë t

Kanada / Sfidat e mësimdhënies së gjuhës shqipe në komunitet

Ardita Qeriqi- Morina vjen nga Krojmiri i Lipjanit, Kosovë, e cila në Kanada jeton që nga viti 2007, duke u vendosur në qytetin e vogël të Ontarios, Brantford së bashku me bashkëshortin e saj

Info Tjera