Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/kisha2-560x420-1.jpg

Dy shqiptarët muslimanë restaurojnë kishat italianeLuan Hallulli dhe Arben Muka janë dy shqiptarët që kanë tërhequr vëmendjen e mediave italiane për nismën e veçantë që kanë ndërmarrë për të rindërtuar kishat e shkatërruara.

Në një lidhje me skype në emisionin “Abc-ja e mëngjesit” dy shqiptarët rrëfyen si lindi ideja për këtë nismë që ndërmorën.

Edhe pse janë mysliman, shqiptarët e zhvendosur në Itali para 30 vitesh, kanë ndërrmarë rinovimin e brendshëm të kishës që ishte lënë në harresë.

Ata u shprehën se kur hynë në kishën e San Roccos në Popoli, u habitën nga gjendja në të cilën ndodhej, prandaj dhe morën vendimin për ta rikonstrukturuar.

“Ne jemi të besimit mysliman, por ne nuk shohim katolik, ortodoks apo mysliman. ishim duke punuar aty afër kishës dhe çdo ditë që vinin aty të moshuarat thonin “O zot” për ditë. Një ditë u futëm brenda dhe e pamë që ishte një rrënojë. Të moshuarat ishin të forta sepse të ishin me ndonjë vend tjetër nuk futeshin sepse po i zinte brenda gjithë savatimi. I thamë sekretares se ne nuk e bëjmë për lekë, sepse në shtëpinë e zotit nuk duhen lekë”, tha Hallulli./abcnews

Të fundit

Shpërndahen 17 mijë tekste shkollore për nxënësit në diasporë

Nëpërmjet një reagimi në Facebook, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bëri me dije se për të dytin vit radhazi, në bashkëpunim të ngushtë të Ministrisë p

12 vjeçari detyron shkollën në Suedi të përfshijë Kosovën në librat shkollorë

Nxënësi shqiptar, Dielli, një djalë 12 vjeçar me prejardhje nga Kosova, ka vërejtur se në librat e tij shkollor mungon Kosova. Ai e ngriti zërin për këtë çështje, gjë kjo që detyroi shk

Shqiptarja fiton konkursin për lojërat digjitale

Sindi Breshani, artistja shqiptare në Londër, është një nga fitueset e konkursit “Women in Games: Student Portfolio Award” në fushën e industrisë së lojërave digjitale. “Women in Games

Shqiptari merr gradën e lartë në Forcat Ushtarake Ajrore të SHBA

Komuniteti Rockwall ka festuar ditën e djeshme një moment historik. Shqiptari Edmond Smajli, një i diplomuar në Shkollën e Mesme Rockwall, mori gradën Toger i klasit të Dytë në Forcat Ushtara

Si parakalonin shqiptarët në Chicago gjatë viteve të 60’ta

Një fotografi e vjetër e shqiptarëve me plis dhe veshje kombëtare, e bërë në vitet e 60’ta në Chicago, është shpërndarë së fundi në rrjetet sociale. Ky parakalim i tyre në këtë qyte

“Kam përjetuar racizëm, por ia kam dalë”

Albiona Manzo është një vajzë shqiptare, e cila arriti të mbledhë 18,750 pikë në provimet kombëtare të këtij viti shkollor dhe të jetë e para Departamentin e Informatikës të Universitet

Info Tjera