Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/emina-e1598813398158.jpg

Emina Çunmulaj: Do vijë dita që fëmijët tuaj s’do kenë mundësi të flasin shqipModelja Emina Çunmulaj në një deklaratë të dhënë për Top Channel ka apeluar fortë që shqiptarët të dalin në votime në Mal të Zi.Ajo thotë se rinia e sotme duhet të jetë me e përgjegjshme në votime pasi në një të ardhme gjërat mund të marrin rrjedhë tjetër.

“Ditë e bukur sot por ama mos të harrojmë që kemi të drejtat në këtë vend, si fëmijë kam ec për dy orë nga shpia në shkollë, se s’kemi pasur autobus dhe kanë qenë rrugë të ngushta, sot janë të gjitha, rinia sot mbase mendon e nuk mërzitet se çdo ndodh me ketë vend, por do vijë dita ama që fëmijët e tyre s’do kenë mundësi të flasin shqipen. Çdo shqiptari të Malit të Zi të çohet e të votojë më zemër e shpirt , sepse ne fund të fundit në mëngjes kur zgjohesh ne mëngjes ti thua mirëmëngjes babi, unë them si ke nie sot o nanë, mirmjesi, pra mos harroni se gjaku nuk është ujë, zemra ta udhëheq trupin, u apeloj edhe ne kemi ardh së largu por po ju them votoni”, tha ajo.

Sot në Mal të Zi, prej orës 07:00 janë hapur qendrat e votimit për zgjedhjet parlamentare, si dhe ato lokale në Budvë, Kotor, Tivat, Andijevicë dhe Guci.

Qytetarët do të votojnë nga ora 07:00 deri në 20:00, teksa të drejtën për të votuar në Mal të Zi e kanë 540.026 qytetarë. Sipas Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), në Mal të Zi ka 1.217 qendra votimi, transmeton tch.

Këto janë zgjedhjet e 11-ta që nga hyrja e sistemit shumëpartiak në Mal të Zi, kurse të pestat që nga rivendosja e pavarësisë. Në këto zgjedhje parlamentare marrin pjesë 11 lista zgjedhore, prej të cilave gjashtë koalicione dhe pesë parti politike.

Pjesë e zgjedhjeve janë dhe partitë shqiptare, të cilat garojnë vetëm në dy koalicione, ndërsa partia e Gjukanoviç kërkon fitoren e njëmbëdhjetë pas 30 vitesh në pushtet.

Zgjedhjet do të monitorohen nga 2.098 vëzhgues, prej të cilëve 265 të huaj

Të fundit

Shpërndahen 17 mijë tekste shkollore për nxënësit në diasporë

Nëpërmjet një reagimi në Facebook, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bëri me dije se për të dytin vit radhazi, në bashkëpunim të ngushtë të Ministrisë p

12 vjeçari detyron shkollën në Suedi të përfshijë Kosovën në librat shkollorë

Nxënësi shqiptar, Dielli, një djalë 12 vjeçar me prejardhje nga Kosova, ka vërejtur se në librat e tij shkollor mungon Kosova. Ai e ngriti zërin për këtë çështje, gjë kjo që detyroi shk

Shqiptarja fiton konkursin për lojërat digjitale

Sindi Breshani, artistja shqiptare në Londër, është një nga fitueset e konkursit “Women in Games: Student Portfolio Award” në fushën e industrisë së lojërave digjitale. “Women in Games

Shqiptari merr gradën e lartë në Forcat Ushtarake Ajrore të SHBA

Komuniteti Rockwall ka festuar ditën e djeshme një moment historik. Shqiptari Edmond Smajli, një i diplomuar në Shkollën e Mesme Rockwall, mori gradën Toger i klasit të Dytë në Forcat Ushtara

Si parakalonin shqiptarët në Chicago gjatë viteve të 60’ta

Një fotografi e vjetër e shqiptarëve me plis dhe veshje kombëtare, e bërë në vitet e 60’ta në Chicago, është shpërndarë së fundi në rrjetet sociale. Ky parakalim i tyre në këtë qyte

Dy shqiptarët muslimanë restaurojnë kishat italiane

Luan Hallulli dhe Arben Muka janë dy shqiptarët që kanë tërhequr vëmendjen e mediave italiane për nismën e veçantë që kanë ndërmarrë për të rindërtuar kishat e shkatërruara. Në një

Info Tjera