Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/dispora.jpg

Federata Italiane e Shahut shpallë shqiptarin si trajneri më i mirë i ItalisëSë fundi, shqiptari, Aleks Çapaliku është shpallur si trajneri më i mirë dhe më profesional në Itali,

Aleks Çapaliku hyn në “Albo d’Oro della Federazione Italiana Scacchi (Si regjistri i Artë i Federatës Italiane të Shahut). Ai është shpallur nga Federata Italiane e Shahut si trajneri më i mirë i Italisë së Veriut.

Çapaliku prej shumë vitesh shërben pranë institutit edukativ “Istituto Comprensivo di Tarcento”, në Udine të Italisë si tutor shahu për fëmijë, transmeton tutje albinfo.ch.

Ai gjithmonë ka qëndruar i saktë, sjellje i sjellshëm dhe vendosmëri. Falë mjeshtrit, nivelet e lojës dhe entuziazmi janë gjithmonë të larta.

Prestigji i hyrjes së tij në rrotën e nderit bie në mënyrë të pashmangshme edhe në të gjitha klubet dhe shkollat ​​ku ai shërben, të cilët kanë njohur gjithmonë cilësitë e Maestro Aleks Capaliku. /Albinfo.ch

Të fundit

Për një muaj 608 bashkatdhetarë me Covid udhëtuan në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani, njofton se në katër javët e kaluara në territorin e Gjermanisë nga Kosova kanë ardhur 608 persona të infektuar me COVID 19. “Në bazë t

Kanada / Sfidat e mësimdhënies së gjuhës shqipe në komunitet

Ardita Qeriqi- Morina vjen nga Krojmiri i Lipjanit, Kosovë, e cila në Kanada jeton që nga viti 2007, duke u vendosur në qytetin e vogël të Ontarios, Brantford së bashku me bashkëshortin e saj

Hyseni takohet me Palmerin, i kërkon që SHBA-ja të jetë përherë të aktive në procesin e dialogut

Koordinatori i Kosovës për bisedimet me Serbinë, Skender Hyseni, është takuar me sekretarin e Departamentit Amerikan të Shtetit për Evropë dhe Euro-Azi, Matthew Palmer. Koordinatori i Kosovës

Oficeri preshevar më i suksesshmi në aeroportin “Edmonton”

Dritëro Ajdini në moshën 17 vjeçare ishte larguar nga Presheva në drejtim të Kanadasë. Ai në aeroportin ndërkombëtarë “Edmonton” ushtron detyrën e Oficerit të skanimit të bagazheve,

Oficerja shqiptare e ushtrisë së SHBA-ve nderohet me çmim presitgjioz

Oficerja shqiptare në Ushtrinë Amerikane, Valdeta Mehanja është nderuar nga Këshilli Amerikan i Emigracionit me çmimin e Trashëgimisë Amerikane (“American Heritage Award”), me të cilin vl

Lajm për mërgimtarët që kthehen nga Kosova në Gjermani

Shteti i Gjermanisë nuk iu rekomandon qytetarëve të saj të udhëtojnë drejtë vendeve Ballkanit pasi llogariten si vende të rrezikuara nga Covid-19. Këtë e bëri të ditur gazetari i njohur, B

Info Tjera