Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/elbenita.jpg

Festivali i Salzburgut në Austri po krenohet me Elbenita KajtazinËshtë sopranoja shqiptare, Elbenita Kajtazi, e cila së fundmi ka nisur përgatitjet për festivalin në të cilin para pesë vjetëve u paraqit si artiste e re, ku debutoi në skenën evropiane të operës.

Elbenita nuk konsiderohet më një soprano e re, por me përvojë dhe potencial të jashtëzakonshëm. Ka marrë epitetin e sopranos së jashtëzakonshme që po lë gjurmë në skenën operistike.

Është në mesin e emrave me të cilët Festivali i Salzburgut në Austri po krenohet që i ka në programin me të cilin do të shënojë shekullin e parë.

Theksohet se Kajtazi do të ketë dy paraqitje si soprano, në uverturën “Egmont”, Op.84 të Ludwing van Beethoven dhe në veprën “Missa in tempore belli” të Thomas Hardy. /Albinfo.ch

Të fundit

Emigrantët shqiptarë në Greqi organizojnë protestë paqësore për hapjen e kufijve

Komuniteti shqiptar në Greqi ka lajmëruar se do të organizojë sot një protestë paqësore në sheshin “Sintagma” për hapjen e kufijve. Protesta është paralajmëruar të mblidhet në orën

Italia nis procedurat per pranimin e studenteve të huaj në vitin e ri shkollor 2021-2022

Ministria Italiane për Universitetine Kërkimin shkencor ka informuar e ka bërë publik nisjen e procedurave për pranimin e studentëve të huaj që duan të studiojnë apo të specializohen në Un

Çfarë thirrje ka ministrja e jashtme për diasporën

Ministrja e jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, në një prezantim që pati të martën për publikun gjermanishtfolës, bëri të qartë se prioriteti i kryesor i qeverisë Kurti, është luftimi i

Diaspora ia mësyn Kosovës për Fitër Bajram

Menjëherë pas lajmit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) në Zvicër se ka hequr Kosovën nga lista e karantinës, kanë ndryshuar planet e mërgimtarëve që jetojnë në Zvicër.

Zvicra heq Kosovën nga lista e karantinës

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik. Me riaktualizimin e fundit, karantina është e detyrueshme për shumë shtete, regjione dhe bashkësi të shte

Shqiptari që po punon për Silicon Valley

Të punosh për Silicon Valley është një ëndërr. Tashmë e bërë realitet për Gerion Treska. Ai thotë se, arriti të zhvillojë një intervistë mbi një pozicion, i cili lidhej drejtpërdrejt

Info Tjera