Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/8886a56024a4f81bcddecc186b1df212.jpg

Këngëtarja shqiptare që po korr sukses në Francë, nuk lë anash shqipenËshtë vetëm 14-vjeç dhe mund ta themi me plot gojë që është një yll i skenës franceze. Zëri i saj ka mahnitur të vegjël dhe të mëdhenj jo vetëm në këtë shtet por në të gjithë botën.

Bëhet fjalë për vogëlushen nga Kosova, Erza Muqolli, e cila është duke bërë namin në Francë me vokalin e saj fantastik.

Ky super talent nuk mund ti mungonte rubrikës “Special Edition By Arjola” mëngesin e sotëm në emisionin “Ditë e Re” në RTV Ora.

Ajo u bë e famshme falë talentit të saj të jashtëzakonshëm dhe ndonëse fama e saj çdo ditë dhe më shumë po ritet Erza nuk harron prejardhjen e saj dhe gjuhën mëmë, shqipen.

Gjatë bisedës me moderatoren Arjola Shehu ajo tregoi planet e saj të cilat u prishën nga pandemia.

Erza kishte planifikuar një tur në të gjithë Francën ku në repertorin e saj nuk do të mungonin as këngët shqip pasi dëshira e vogëlushes 14 vjeçare është t’i tregojë të gjithëve që është shqiptare.

“Do të këndoja shqip këngën time që e kam bërë në fillimin, një nga këngët e albumit. Do e filloja koncertin me këtë këngë dhe gjatë koncertit do flisja dhe shqip. Kosova dhe Shqipëria janë shumë të rëndësishme. Për mua ka qenë obligim të këndoj shqip dhe të flas shqip në album dhe në koncertin tim. Unë jam shqiptare dhe nuk mund të qëndroj pa i treguar njerëzve që jam shqiptare. Unë di të flas shqip, di të këndoj shqip dhe nuk mund të bëj një koncert të gjithin frëngjisht pa kënduar shqip”.

Të fundit

Zgjerohet Kongresi Panshqiptar

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) me kënaqësi njofton se ka hapur zyrën në Uashington. Zyra, e vendosur në 1101 Pennsylvania Avenue, është vetëm tri rrugë nga Shtëpia e Bardhë dhe në dis

Sot nis regjistrimi i diasporës

Sot nis regjistrimit i popullsisë, familjeve dhe banesave, për të punësuarit në përfaqësitë diplomatike dhe konsullore si dhe familjarët e tyre, për diasporën, pjesëtarët e armatës jasht

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

Në konferencën e sotme vjetore të Migranteve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për postin e lakmuar k

Hapet edhe një shkollë shqipe në Zvicër

Shkolla shqipe në Zvicër sa po vjen e po zgjerohet po zgjerohet në Zvicër, bashkë me ta edhe numri i nxënësve shqiptarë. Kështu, në vazhdimësi të aktiviteteve të ndryshme me rastin e dit

Aktivitetet e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar me rastin e 5 vjetorit të themelimit

Në datën 20 Shkurt 2021, Lobi Euro-Atlantik Shqiptar organizoi aktivitetin festiv “5 Vjet LEASH”, i cili u mgajt virtualisht me moderimin profesional të z. Festim Zaçe. Në këtë aktivitet na

Gjesti i çiftit shqiptar, jehonë në mediet amerikane

Në kohën kur Shtetet e Bashkuara po ballafaqohen me valën e të ftohtit dhe në veçanti Teksasi, ku miliona njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ngrohje, vullnetarët kanë filluar t’i

Info Tjera