Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/FB_IMG_1595250037476.jpg

Kosova dhe Shqipëria kërkojnë njohjen e patentshoferit nga AustriaAmbasadori i Kosovës në Vjenë, Lulzim Pllana së bashku me ambasadorin e Shqipërisë në këtë vend, Roland Bimo kanë takuar Drejtorin Gjeneral në Ministrinë Federale për Komunikacion, Mbrojtje të Ambientit, Inovacion dhe Teknologji në Vjenë, zt. Weissenburger.

Në këtë takim temë kryesore e diskutimit ishte njohja e patentshoferit të Kosovës dhe Shqipërisë në Republikën e Austrisë, si dhe thellimi i bashkëpunimit në fushat respektive mes vendeve tona.

Ambasadori Pllana ka ngritur rëndësinë e njohjes së patentshoferit të Kosovës në Austri dhe bashkëpunimit në fushën e transportit, transportit të mallrave në mbështetje të komunitetit të biznesit në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës se Austrisë.

Të fundit

“New food CPG” reportazh për kuzhinierin Rene Rexhepi, “Zoti i ushqimit”

Kompania në San Francisco, “New food CPG” ka realizuar një reportazh mbi historinë e kuzhinierit shqiptar në Kopenhagen, René Rexhepi, bashkëpronar i “Noma” – “Restorantit më të mi

Nesër hapen shkollat e gjuhës shqipe në Zvicër

Pas muajve të vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19 dhe mësimit online nesër nxënësit e shkollave shqipe do ti rikthehen mësimit normal. Nëpërmjet një postimi në faqen facebook koor

Këto janë rregullat që i presin mërgimtarët që kthehen në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka njoftuar se nga data 8 Gusht 2020, me vendim të Qeverisë së Gjermanisë, testimi për COVID 19 është obligativ posa të kthehen në Gjermani.

BIK-u ndanë mirënjohje për Bashkësinë Islame Shqiptare të Zvicrës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, së bashku me drejtorin e Diasporës së Kryesisë së BIK-ut, Ekrem ef. Simnica, pritën në takim kryetarin e xhamisë së Frib

Për një muaj 608 bashkatdhetarë me Covid udhëtuan në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani, njofton se në katër javët e kaluara në territorin e Gjermanisë nga Kosova kanë ardhur 608 persona të infektuar me COVID 19. “Në bazë t

Kanada / Sfidat e mësimdhënies së gjuhës shqipe në komunitet

Ardita Qeriqi- Morina vjen nga Krojmiri i Lipjanit, Kosovë, e cila në Kanada jeton që nga viti 2007, duke u vendosur në qytetin e vogël të Ontarios, Brantford së bashku me bashkëshortin e saj

Info Tjera