Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/FB_IMG_1594741511768.jpg

Kosova eksporton shtëpiza ekologjike në SuediAmbasadorja Geci Sherifi sot vizitoi punishten e kompanisë Scandinavia G.N Construction në Vällingby ku u prit nga pronari i saj shqiptar z. Ruzhdi Sabovic.

Kjo kompani suedeze në bashkëpunim me disa kompani kosovare ka sjellë nga Kosova shtëpi ekologjike të parafabrikuara të cilat tashmë kanë filluar të montohen në Suedi.

E veçanta e këtyre shtëpive është se ato përmbajnë materiale ekskluzivisht ekologjike ndërsa punëtorët që bëjnë instalimin e tyre në Suedi kanë ardhur nga Kosova.

Ambasada e Kosovës në Stokholm dhe Ambasada Suedeze në Prishtinë, kanë lehtësuar ardhjen e punëtorëve nga Kosova në Suedi dhe po punojnë së bashku në vazhdimësi për të thelluar bashkëpunimin ekonomik.

Të fundit

“New food CPG” reportazh për kuzhinierin Rene Rexhepi, “Zoti i ushqimit”

Kompania në San Francisco, “New food CPG” ka realizuar një reportazh mbi historinë e kuzhinierit shqiptar në Kopenhagen, René Rexhepi, bashkëpronar i “Noma” – “Restorantit më të mi

Nesër hapen shkollat e gjuhës shqipe në Zvicër

Pas muajve të vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19 dhe mësimit online nesër nxënësit e shkollave shqipe do ti rikthehen mësimit normal. Nëpërmjet një postimi në faqen facebook koor

Këto janë rregullat që i presin mërgimtarët që kthehen në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka njoftuar se nga data 8 Gusht 2020, me vendim të Qeverisë së Gjermanisë, testimi për COVID 19 është obligativ posa të kthehen në Gjermani.

BIK-u ndanë mirënjohje për Bashkësinë Islame Shqiptare të Zvicrës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, së bashku me drejtorin e Diasporës së Kryesisë së BIK-ut, Ekrem ef. Simnica, pritën në takim kryetarin e xhamisë së Frib

Për një muaj 608 bashkatdhetarë me Covid udhëtuan në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani, njofton se në katër javët e kaluara në territorin e Gjermanisë nga Kosova kanë ardhur 608 persona të infektuar me COVID 19. “Në bazë t

Kanada / Sfidat e mësimdhënies së gjuhës shqipe në komunitet

Ardita Qeriqi- Morina vjen nga Krojmiri i Lipjanit, Kosovë, e cila në Kanada jeton që nga viti 2007, duke u vendosur në qytetin e vogël të Ontarios, Brantford së bashku me bashkëshortin e saj

Info Tjera