Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/auto_auto_hase16090751201609075549.png

Mjeku shqiptar e vaksinon personin e parë në Berlin kundër COVID-19Qytetarja 101-vjeçare Gertrud Haase është bërë e parja në Berlin që ka marrë vaksinën anti-Covid të Pfizer/BioNtech.

Në shumicën e Gjermanisë sot ka nisur vaksinimi kundër COVID-19.

Haase është vaksinuar në shtëpinë e kujdesit “Agaplesion Bethanien Sophienhaus” nga mjeku shqiptar Fatmir Dalladaku, ndërsa vaksinimi u bë në prani të senatorit të Shëndetësisë, Dilek Kalayci, shkruan “Berlin.de”.

“Nuk po ndjej gjë, edhe marrja e vaksinës shkoi mjaft mirë. Nuk ndjeva asgjë. Është përparësi e madhe për ne këtu që do të vaksinohemi”, ka deklaruar Haase.

Sipas autoriteve shëndetësore të Berlinit, fillimisht do të jepen 9750 vaksina anti-Covid në këtë vend.

Të fundit

Zgjerohet Kongresi Panshqiptar

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) me kënaqësi njofton se ka hapur zyrën në Uashington. Zyra, e vendosur në 1101 Pennsylvania Avenue, është vetëm tri rrugë nga Shtëpia e Bardhë dhe në dis

Sot nis regjistrimi i diasporës

Sot nis regjistrimit i popullsisë, familjeve dhe banesave, për të punësuarit në përfaqësitë diplomatike dhe konsullore si dhe familjarët e tyre, për diasporën, pjesëtarët e armatës jasht

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

Në konferencën e sotme vjetore të Migranteve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për postin e lakmuar k

Hapet edhe një shkollë shqipe në Zvicër

Shkolla shqipe në Zvicër sa po vjen e po zgjerohet po zgjerohet në Zvicër, bashkë me ta edhe numri i nxënësve shqiptarë. Kështu, në vazhdimësi të aktiviteteve të ndryshme me rastin e dit

Aktivitetet e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar me rastin e 5 vjetorit të themelimit

Në datën 20 Shkurt 2021, Lobi Euro-Atlantik Shqiptar organizoi aktivitetin festiv “5 Vjet LEASH”, i cili u mgajt virtualisht me moderimin profesional të z. Festim Zaçe. Në këtë aktivitet na

Gjesti i çiftit shqiptar, jehonë në mediet amerikane

Në kohën kur Shtetet e Bashkuara po ballafaqohen me valën e të ftohtit dhe në veçanti Teksasi, ku miliona njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ngrohje, vullnetarët kanë filluar t’i

Info Tjera