Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/oriola-1.jpg

SHBA / Historia e suksesit e çiftit shqiptar në industrinë e ushqimitShefi Enton Mëhillaj dhe gruaja e tij Oriola Koci, prej tetë vitesh drejtojnë një sipërmarrje në Worcester, Massachusetts ShBA. Cifti e hapi restorantin Livia’s Dish më 31 korrik 2012.

Mediat lokale i kanë kushtuar disa shkrime suksesit të çiftit shqiptar , dhe restorantit të tyre duke i paraqitur si një rast suksesi dhe shembull konkret të realizimit të ëndrrës.

“Ne jemi shumë të lumtur që po festojnë suksesin tonë”, thotë Koci. Ky ka qenë një vit shumë interesant dhe shumë i vështirë dhe ne jemi shumë të lumtur qe kemi një arsye për të festuar “ tha Koci.

“Këtë fundjave ne do të kemi çmime më të arsyeshme në restorant si një shenjë vlerësimi për të gjithë ata pjesëtare të komunitetit që na kanë mbështetur që në fillimet tona”, shoi ajo.

Koci tha se kjo ditë e veçantë sigurisht që do të realizohet duke respektuar rregullat e e vendosura per shkak te pandemisë, ku klientët duhet të jenë me maska dhe do të respektojnë distancimin social.

Koci dhe Mëhillaj kanë dhe një restorant tjetër Altea’s Eatery të cilin e kanë hapur në 2016. Të dy sipërmarrjeve u kanë vendosur emrat e vajzave të tyre.

Oriola Koçi lindi në Tiranë, Shqipëri në 1977. Oriola dhe familja e saj emigruan në Worcester kur ishte 18 vjeç me vizë llotarie diversiteti të fituar nga nëna e saj. Ajo ndoqi Kolegjin Supozim për studimet e saj universitare dhe Universitetin Clark për gradën master.

Ndersa Mehillaj i lundur ne Tirane ka emigruar ne mesin e viteve ’90 ne SHBA.

Të fundit

“New food CPG” reportazh për kuzhinierin Rene Rexhepi, “Zoti i ushqimit”

Kompania në San Francisco, “New food CPG” ka realizuar një reportazh mbi historinë e kuzhinierit shqiptar në Kopenhagen, René Rexhepi, bashkëpronar i “Noma” – “Restorantit më të mi

Nesër hapen shkollat e gjuhës shqipe në Zvicër

Pas muajve të vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19 dhe mësimit online nesër nxënësit e shkollave shqipe do ti rikthehen mësimit normal. Nëpërmjet një postimi në faqen facebook koor

Këto janë rregullat që i presin mërgimtarët që kthehen në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka njoftuar se nga data 8 Gusht 2020, me vendim të Qeverisë së Gjermanisë, testimi për COVID 19 është obligativ posa të kthehen në Gjermani.

BIK-u ndanë mirënjohje për Bashkësinë Islame Shqiptare të Zvicrës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, së bashku me drejtorin e Diasporës së Kryesisë së BIK-ut, Ekrem ef. Simnica, pritën në takim kryetarin e xhamisë së Frib

Për një muaj 608 bashkatdhetarë me Covid udhëtuan në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani, njofton se në katër javët e kaluara në territorin e Gjermanisë nga Kosova kanë ardhur 608 persona të infektuar me COVID 19. “Në bazë t

Kanada / Sfidat e mësimdhënies së gjuhës shqipe në komunitet

Ardita Qeriqi- Morina vjen nga Krojmiri i Lipjanit, Kosovë, e cila në Kanada jeton që nga viti 2007, duke u vendosur në qytetin e vogël të Ontarios, Brantford së bashku me bashkëshortin e saj

Info Tjera