Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Screenshot_1-37-696x439-1.png

Shqiptari i suksesshëm në SHBA / Dyfishon stafin në kohë pandemieSipërmarrësi shqiptar me veprimtari në SHBA, Premtim Gjonbalaj, është themeluesi i kompanisë “Butler Hospitality”, me zyra dhe në Kosovë.

Kompania e tij, me qendër në New York sapo ka publikuar lajmin e mbledhjes së një fondi prej $15M, pavarësisht situatës së vështirë të krijuar për industrinë e turizmit dhe shërbimeve.

Kompania dyfishoi ekipin e saj duke çuar numrin e anëtarëve të stafit në 250. Ky është një sukses më vete pasi në të gjithë botën shumë persona po humbasin vendet e tyre të punës për shkak të pandemisë Koronavirus.

Kompania “Butler Hospitality” është një kompani që merr në pronësi një kuzhinë hoteli dhe përgatit ushqim për atë hotel, por edhe për hotelet e tjera në atë zonë apo edhe për persona që e duan shërbimin në shtëpi.

Ai ka ndihmuar para pak kohësh me ushqime falas ekipet në vijën e parë kundër COVID-19.

Të fundit

Nëntogeri shqiptar diplomoi në Akademinë Mbretërore Ushtarake në Angli

Sot në Akademinë Mbretërore Ushtarake, ka diplomuar Nëntoger Klevis Elezaj, shkruan KultPlus. Lajmi është bërë i ditur nga Ambasada e Kosovës në Londër, e cila diplomimin e Elezajt e konsid

Zvicër/ Ermira Lefort, artistja që bën sallat e koncerteve të këndojnë shqip

Pianistja shqiptare Ermira Zyrakja-Lefort, prej vitesh kontribuon dhe afirmon kulturën shqiptare në Zvicër përmes pianos. Me pasionin e saj për profesionin, ka bërë që sallat e koncerteve zvic

Aktorja shqiptaro-kanadeze, prezanton filmin e ri

Producentja dhe aktorja shqiptaro-kanadeze, Ana Golja, do të prezantohet me filmin “The Cuban”, në Sunset Barrie Drive-in Theatre, Ontario. Për t’iu përshtatur kushtëzimeve për shkak të p

“New food CPG” reportazh për kuzhinierin Rene Rexhepi, “Zoti i ushqimit”

Kompania në San Francisco, “New food CPG” ka realizuar një reportazh mbi historinë e kuzhinierit shqiptar në Kopenhagen, René Rexhepi, bashkëpronar i “Noma” – “Restorantit më të mi

Nesër hapen shkollat e gjuhës shqipe në Zvicër

Pas muajve të vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19 dhe mësimit online nesër nxënësit e shkollave shqipe do ti rikthehen mësimit normal. Nëpërmjet një postimi në faqen facebook koor

Këto janë rregullat që i presin mërgimtarët që kthehen në Gjermani

Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka njoftuar se nga data 8 Gusht 2020, me vendim të Qeverisë së Gjermanisë, testimi për COVID 19 është obligativ posa të kthehen në Gjermani.

Info Tjera