Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/ccccccccc-728x430-1.jpg

Pas 15 vitesh sakrificë, shqiptarja ia arrin qëlliminCeljeta Bixhaku ishte e gatshme të kalonte një oqean për të kërkuar mundësi në Amerikë me familjen e saj dhe të realizonte qëllimin e saj për t’u bërë një oficer policie.

Ceremonia e pinning në të cilën ajo zyrtarisht fitoi distinktivin e saj me Departamentin e Policisë Rockport u mbajt në mbledhjen e Zgjedhjes së Bordit më 8 Shtator. Bixhaku, 26 vjeç, u bashkua me departamentin në korrik.

Ajo erdhi në Amerikë në 2015 së bashku me nënën dhe vëllain e saj, Igli, 19 vjeç, i cili merr pjesë në Akademinë Detare të Maine.

Ajo më parë ka punuar për Departamentin e Policisë Rockland në 2019.

Oficerja ka aplikuar për t’u bërë një shtetase amerikane dhe është një banore e përhershme.

Ajo tha se procesi i ardhjes në këtë vend nga Shqipëria zgjati 15 vjet dokumente dhe përpjekje. Sidoqoftë, ajo gjithashtu thotë se ia vlejti.

“Më pëlqen të jem në Amerikë”, tha ajo.

“Mundësitë e ofruara për të gjithë janë të mahnitshme”.

Ndryshe nga Shqipëria, ajo tha se është shumë më lehtë këtu të gjesh diçka që e do dhe ta ndjekësh atë.

Midis talenteve dhe aftësive të saj të sjella në punë, ajo mund të flasë katër gjuhë – anglisht, shqip, frëngjisht dhe italisht.

Të fundit

Grenell kërkon votën e shqiptarëve në Michigan

Emisari i presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka zhvilluar një fushatë elektorale me shqiptarët republikanë në Michigan të SHBA-së. Takimi u mbajt më 20 tetor 2020,

Mama Bar – si përballet bari kult me pandeminë?

Një dhomë e errët, mobilie retro, muzikë afrikane nga altoparlantët, pas banakut baristja letoneze me sytë e qeshur – goja e hunda të mbuluara sipas etiketës pandemike) kujdeset që të

Anaida Deti, stomatologia që po hap rrjetin e saj të klinikave në Kanada

Anaida Deti është larguar nga Shqipëria në 1997.  Pasi jetoi mbi 5 vite në Itali, u zhvendos në Kanada. Studimet e saj në Stomatologji në Itali nuk iu njohën dhe iu desh të nisë gjithçka

Njihuni me shqiptarin me çifteli që po çmend yjet botërore

Jurgen Pecnikaj, 25-vjeçari me origjinë nga Tropoja është një djalë shumë i talentuar në muzikë. Jurgeni jeton në Gjermani dhe puna që bën nuk ka lidhje me muzikën, megjithatë ai e sheh

Italia miraton ligjin e ri për emigrantët shqiptarë, kush punon merr leje qëndrimi

Italia ka miratuar një draft të ri ligjor, duke u ardhur në ndihmë të gjithë emigrantëve që duan të punojnë atje, duke i lehtësuar marrjen e leje qëndrimit. Me anë të këtij ligji të ri

Shpërndahen 17 mijë tekste shkollore për nxënësit në diasporë

Nëpërmjet një reagimi në Facebook, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bëri me dije se për të dytin vit radhazi, në bashkëpunim të ngushtë të Ministrisë p

Info Tjera