Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/auto_auto_suedi16036129841606235661.jpg

Suedia shtrëngon masat anti-COVIDPërpjekjet e Suedisë për të luftuar koronavirusin u rritën të martën, pasi u vendos një masë e re ndalimi për muajin tjetër: Jo më shumë se tetë njerëz së bashku. Kjo masë shtesë erdhi dy ditë pasi kryeministri Stefan Lofven përdori një fjalim të rrallë televiziv për të nxitur qytetarët e vendit të bëjnë atë që duhet për të luftuar pandeminë.

Sidoqoftë, ndalimi zbatohet vetëm për tubimet zyrtare publike; restorantet, dyqanet dhe bizneset u nënshtrohen rregullave të ndryshme dhe mbeten të hapura, duke dhënë ndjesinë që në fakt nuk kanë ndryshuar asgjë. Në rrugët e kryeqytetit, restorante, apo dhe në transportin publik njerëzit nuk mbajnë maskë madje janë dhe shumë pranë njëri-tjetrit.

Që nga fillimi i pandemisë, Suedia ka zgjedhur një qasje tjetër dhe shumë të debatuar për të trajtuar krizën shëndetësore duke mbajtur të hapura pjesë të mëdha të shoqërisë.

Ajo është mbështetur kryesisht në rekomandimet për popullatën për të mbajtur distancën fizike dhe lutjet e përsëritura vetëm për të vepruar me përgjegjësi. Deri më tani, 6500 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 dhe numri i rasteve të reja dhe vdekjeve është rritur me shpejtësi në javët e fundit./VOA

Të fundit

Zgjerohet Kongresi Panshqiptar

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) me kënaqësi njofton se ka hapur zyrën në Uashington. Zyra, e vendosur në 1101 Pennsylvania Avenue, është vetëm tri rrugë nga Shtëpia e Bardhë dhe në dis

Sot nis regjistrimi i diasporës

Sot nis regjistrimit i popullsisë, familjeve dhe banesave, për të punësuarit në përfaqësitë diplomatike dhe konsullore si dhe familjarët e tyre, për diasporën, pjesëtarët e armatës jasht

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

Në konferencën e sotme vjetore të Migranteve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për postin e lakmuar k

Hapet edhe një shkollë shqipe në Zvicër

Shkolla shqipe në Zvicër sa po vjen e po zgjerohet po zgjerohet në Zvicër, bashkë me ta edhe numri i nxënësve shqiptarë. Kështu, në vazhdimësi të aktiviteteve të ndryshme me rastin e dit

Aktivitetet e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar me rastin e 5 vjetorit të themelimit

Në datën 20 Shkurt 2021, Lobi Euro-Atlantik Shqiptar organizoi aktivitetin festiv “5 Vjet LEASH”, i cili u mgajt virtualisht me moderimin profesional të z. Festim Zaçe. Në këtë aktivitet na

Gjesti i çiftit shqiptar, jehonë në mediet amerikane

Në kohën kur Shtetet e Bashkuara po ballafaqohen me valën e të ftohtit dhe në veçanti Teksasi, ku miliona njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ngrohje, vullnetarët kanë filluar t’i

Info Tjera