Diaspora jonë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/FB_IMG_1599722973814.jpg

Vlerësohet lartë kontributi i vëllëzërve ShoshiAmbasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj ka vizituar kompaninë INTERING GmbH në Leuna të Gjermanisë, pronë e vëllezërve Shoshi.

Suksesi i jashtëzakonshëm i kësaj kompanie tash 25 vite me emër në Gjermani dhe tregun global botëror është një prej dëshmive se sa kompanitë e shqiptarëve të Kosovës kanë arritur të jenë pjesë e ekonomisë, por edhe sportit e kulturës shqiptare.

Historia e re e Kosovës falë angazhimit të vëllezërve Shoshi, që nga koha e “punës dhe përkrahjes që Zija Shoshi me vëllezërit kanë dhënë për Presidentin Historik, Dr. Ibrahim Rugovën por edhe gjatë dhe pas luftës së Kosovës është e jashtëzakonshme. Angazhimi i tyre për pranimin e Kosovës në FIFA dhe UEFA dhe miqësia e tyre me DFB janë edhe e sot kësaj dite një shembull për atë sesi duhet vendi- pa bëza por për këtë me angazhim maksimal duhet dhe përkrahet atdheu”, ka thënë ambasadori Cufaj.

Në takimet e Ambasadorit Cufaj me përfaqësuesit e INTERING ishte edhe Kryetari i nderit i Nordostdeutscher Fußballverband Rainer Milkoreit.

Të fundit

Biznesmenët shqiptarë bashkojnë forcat në një investim

Në Kriens të kantonit Lucern në Zvicër, përmes një aktiviteti të “Degës së Zvicrës Qendrore të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër” dhe të “Unionit Invest AG” u inaugurua o

Grenell kërkon votën e shqiptarëve në Michigan

Emisari i presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka zhvilluar një fushatë elektorale me shqiptarët republikanë në Michigan të SHBA-së. Takimi u mbajt më 20 tetor 2020,

Mama Bar – si përballet bari kult me pandeminë?

Një dhomë e errët, mobilie retro, muzikë afrikane nga altoparlantët, pas banakut baristja letoneze me sytë e qeshur – goja e hunda të mbuluara sipas etiketës pandemike) kujdeset që të

Anaida Deti, stomatologia që po hap rrjetin e saj të klinikave në Kanada

Anaida Deti është larguar nga Shqipëria në 1997.  Pasi jetoi mbi 5 vite në Itali, u zhvendos në Kanada. Studimet e saj në Stomatologji në Itali nuk iu njohën dhe iu desh të nisë gjithçka

Njihuni me shqiptarin me çifteli që po çmend yjet botërore

Jurgen Pecnikaj, 25-vjeçari me origjinë nga Tropoja është një djalë shumë i talentuar në muzikë. Jurgeni jeton në Gjermani dhe puna që bën nuk ka lidhje me muzikën, megjithatë ai e sheh

Italia miraton ligjin e ri për emigrantët shqiptarë, kush punon merr leje qëndrimi

Italia ka miratuar një draft të ri ligjor, duke u ardhur në ndihmë të gjithë emigrantëve që duan të punojnë atje, duke i lehtësuar marrjen e leje qëndrimit. Me anë të këtij ligji të ri

Info Tjera