Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/shufer-ari-587x323-1.jpg

Ari me çmim rekordMëngjesin e së hënës (sot) çmimi për një ons ari (31,1 gram) arriti deri në 1944,71 dollarë. Me këtë vlerë ari e tejkaloi çmim rekord të shtatorit 2011, kur një ons kushtonte 1921 dollarë. Së fundi kursi i arit ka pasur luhatje, por gjithmonë në nivelin e rreth 1,5 përqind duke arritur deri në shumën e 1932 dollarëve.

Kësisoj vlera e arit aktualisht shënon një rritje me mbi 25 përqind. Veçanërisht e fuqishme ka qenë rritja e çmimit të arit që nga mesi i qershorit, raporton DW.

Në fillim të luhatjeve në tregjet e financave për shkak të pandemisë Corona ari madje pati edhe humbje të vlerës, ndonëse është metali i çmuar që konsideorhet si monedha e krizës. Në mes të marsit pati rënie, kur një kallëp kushtoi në bursë edhe deri më pak se 1500 dollarë.

Krahas shqetësimit për përmasat e recesionit si pasojë e pandemisë ka edhe arsye të tjera për rritjen e vlerës së arit. Ndër këto arsye bën pjesë edhe futja në borxhe e shteteve dhe e sipërmarrjeve si dhe normat e ulëta të interesit.

Edhe konflikti mes SHBA-së dhe Kinës e nxit rritjen e çmimit të arit. Niveli i ulët i normave të interesit dhe të kredive e bën arin tërheqës si depozitë, thotë Adrian Ash, kryeekonomist në firmën e Investimeve BullionVault. Tjetër arsye është edhe „rritja e pritshmërive lidhur me inflacionin, që në kohë paqeje stimulohet prej borxheve të pashmebullta shtetërore”, ari kësisoj kthehet në një formë tërheqëse depozitash bankare, i tha Ash DW-së.

Një tjetër nxitës i këtij zhvillimi në tregun e financave, sipas vëzhguesve është edhe ashpërsimi i konfliktit mes SHBA-së dheh Kinës si dhe dobësimi i dollarit.

Kina në shenjë hakmarrjeje për mbylljen e një konsullate kineze nga SHBA-ja mbylli përfaqësinë e SHBA-së në Shengdu në jugperëndim të vendit. „Investitorët shohin me shumë vëmendje çdo shenjë përshkallëzimi të këtij konflikti”, thotë analisti i Goldman Sachs Chris Hussey. E njëjta gjë vërehet edhe lidhur me vlerën e arit.

Të fundit

Kuvendi flet për rimëkëmbjen ekonomike

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, është mbledhur sot në mënyrë elektronike (virtuale), nën drejtimin e kryetares dr. Vjosa Osmani. Në këtë mbledhje, Kryesia shqyrtoi propozimin

Ekzekutohet grupi i dytë i pagesave të masës 3 (a)

Ministria e Financave njofton se Thesari ka ekzekutuar transferin për pagesën e 53,248 përfituesve të masës 3 (a) në vlerë prej 9,446,560.00 Euro, që përfshin pagesën për herën e dytë si

Njihuni me disa detaje të iPhone 12 (Video)

Apple iPhone 12 pritet të jetë një nga telefonat më të mirë të vitit, me lidhjen më të mirë të 5G bashkë me procesorin e ri tepër të shpejtë. Modeli i ri i telefonit tē Apple pritet t

Bordi i përkohshëm mbështet menaxhmentin e KEK-ut

Bordi i përkohshëm i drejtorëve të KEK sh.a. i kryesuar nga z. Hysen Fazliu me drejtorët z. Egzon Berisha, z. Petrit Ibraj dhe znj. Fatime Grajqevci, sot me dt: 11.08.2020 ka mbajtur mbledhjen e

Më shumë se 30 000 të papunë për shkak të pandemisë në Bosnje

Më shumë se 30 000 persona kanë humbur punën në Bosnje-Hercegovinë për shkak të pandemisë dhe mijëra të tjerë mund të kenë të njëjtin fat, raportoi agjencia kroate e lajmeve, HINA duke

Tërheqja e 10-përqindëshit nga Trusti: Brenda dy javësh, aplikimi vetëm online

Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri, ka thënë se për dy javë qytetarët do të kenë mundësi të tërheqin 10 për qind të kursimeve pensionale nga Trusti. Kjo do të bëhet pasi të votohet Pr

Info Tjera