Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/auto_ambasadori1596706648-780x439-1-600x360-1.png

Ambasadori gjerman bën thirrje të kalohet RimëkëmbjaBashkimi Evropian përmes zyrës së saj në Kosovë ka ndarë 26.5 milionë euro për të ndihmuar Kosovën në përballjen me pandeminë COVID-19, raporton Gazeta Express.

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka shkruar në Twitter se ky është lajm i mirë për Kosovën, dhe tani qeveria duhet të sigurojë shumicën që të kalohet Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike.

“Lajme te mira! BE’ja vazhdojnë të bëjnë atë që e flasin duke mbështetur partnerin tonë të besuar Kosovën me kontribute të konsiderueshme financiare në luftën kundër pandemisë. Do të ishte gjithashtu mirë nëse Qeveria së shpejti do të mblidhte shumicën për të miratuar më në fund Ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike”, ka shkruar ambasadori gjerman.

Të fundit

Odat mirëpresin tejkalimin e ngërçit rreth projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë dhe Oda Ekonomike e Kosovës mirëpresin përafrimin e qëndrimeve politike për kalimin e Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, si përgjigje në thirrjet e v

Musk: Njerëzit do të shkojnë në Mars brenda 6 viteve”

Sipërmarrësi amerikan dhe pronari i SpaceX, Elon Musk ka njoftuar datën e shumë pritur nga njerëzit se kur do të mund të udhëtojnë për në planetin Mars. Ai, duke folur në ndarjen e çmimev

Kalon Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike

Në Komisionin për Buxhet dhe Transfere ka kaluar Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike, me kushtet të cilat i ka vendosur Partia Demokratike e Kosovës. Deputeti i PDK-së, Bedri Hamza, ka preza

OECD: Kthimi në gjendje normale pas pandemisë do të zgjasë

Vetëm në fund të vitit 2021 ekonomia botërore do t’i afrohet nivelit që ka pasur para pandemisë, vlerëson OECD. Megjithatë kapërcimi i gjendjes varet nga rajonet, dhe është shumë i ndrys

Bislimi: Projektligji i Rimëkëmbjes Ekonomike ka mungesa

Rreth 80 për qind e grave në Kosovë nuk kontribuojnë në tregun e punës dhe gjendja e tyre është vështirësuar me përhapjen e pandemisë, për çka po kërkohet politika më serioze sociale t

Mos e mbushni telefonin natën

Telefoni celular tashmë është kthyer në objektin e pandashëm dhe shumë të nevojshëm për secilin prej nesh. Duke qenë kaq i nevojshëm, është mirë të kemi një bateri plot përgjatë gjit

Info Tjera