Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/MW-HS635_gold10_20191003192732_ZQ.jpg

Arit vazhdon ti rritet çmimiÇmimi arit ka arritur mbi 2 mijë dollarë për onz* ndërsa investitorët nxitojnë të gjejnë ‘strehë’ për të siguruar paratë e tyre në mes të pandemisë.

Investitorët vijojnë të zhvendosin paratë e tyre në metalet e çmuara ndërsa rastet e Covid-19 rriten në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë para stimulohen në ekonominë globale.

Çmimi rekord i arit është nxitur gjithashtu edhe nga shqetësimet për tensionet midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Çmimet e metaleve të tjera të çmuara, përfshirë argjendin, gjithashtu janë rritur ndjeshëm që nga fillimi i këtij viti.

Çmimi i arit është rritur me më shumë se 30% këtë vit pasi rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten në Amerikë, duke bërë që dhjetëra shtete të ndalojnë ose të kthejnë mbrapa planet e tyre për tu rihapur.

Rritja e shpejtë e rasteve, e cila ka shtypur shpresat për një rimëkëmbje të shpejtë ekonomike në SHBA, gjithashtu ka ndihmuar në rritjen e çmimit të argjendit me rreth një të tretën këtë vit.

Një tjetër arsye e rritjes së çmimit të arit është parashikimi se Rezerva Federale do të mbajë të ulëta normat e interesit për një periudhë kohe më të gjatë, për të mbështetur rimëkëmbjen e ekonomisë të goditur nga pandemia e Covid-19.

Sipas Bankës së Amerikës, qeveritë në të gjithë botën tashmë kanë njoftuar stimulim me vlerë afro 20 trilionë dollarë për të luftuar ndikimin ekonomik të pandemisë.

Peter McGuire nga XM.com parashikon që çmimi i arit do të arrijë “2,200 dollarë deri në Krishtlindje”, me argjend, platin dhe palladium gjtihashtu të vendosur për të kapur çmime të larta.

Të fundit

Eksplodon SpaceX në testim

Raketa SpaceX që një ditë do ta çojë njerëz në Mars eksplodon gjatë testit të planifikuar. Një raketë SpaceX ka shpërthyer në Teksas si pjesë e një prove presioni të kryer nga firma am

Zeka: Marrëveshja me ndikim për marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Drejtori Ekzekutiv i Dhomës Amerikane Ekonomike, Arian Zeka komentoi rëndësinë e marrëveshjes së nënshkruar më 4 shtator mes Kosovës dhe Serbisë në SHBA. Ai tha se në fillim të këtij vit

Shqipëria paditet për koncesionin e terminalit të portit në Durrës

Kompania Kurum ka paditur Shqipërinë në arbitrazh ndërkombëtar, duke kërkuar një dëmshpërblim me vlerë të raportuar prej 100 milionë euro për prishjen e kontratës së terminalit të kont

Dështon sërish votimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

Kuvendi i Kosovës ka hedhur përsëri në votim, në parim, projektligjin për rimëkëmbje ekonomike, por i njëjti mori vetëm 60 vota nga koalicioni qeverisës, pasi nga opozita votuan kundër duk

Zbulohet data kur do të prezantohet iPhone 12

Ngjarja e Apple iPhone 12 është vendosur të mbahet në muajin e ardhshëm dhe do të zbulohen katër modele të ndryshme.  iPhone 12 pritet të prezantohet më 13 tetor, para-porositë do të

Amerikanët të interesuar të investojnë në Brezovicë

Qeveria e Kosovës dhe Oda Ekonomike e shohin një mundësi të mirë për ta ringjallur qendrën e skijimit në Brezovicë pasi zyrtarët amerikanë thanë se janë të interesuar për të investuar

Info Tjera