Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/bitcoin-1.jpg

Bie kriptovaluta e famshmeBitcoin, ra deri në 26% të dielën dhe të hënën, duke shënuar rënien më të madhe dy ditore që kur tregjet globale u tronditën për herë të parë nga pandemia vitin e kaluar.

“Duhet të përcaktohet nëse ky është fillimi i një korrigjimi më të madh apo jo, por po shohim tashmë që parabola po thyhet, kështu që me shumë mundësi mund të jetë edhe fillimi i një korrigjimi më të madh,” tha Vijay Ayyar, shefi i zhvillimit të biznesit që merret me shkëmbimin e kriptove Luno në Singapor.

Bitcoin është më shumë se katërfishuar në vitin e kaluar, duke evokuar kujtime të manisë së vitit 2017 që i bëri kriptovalutat një emër familjar përpara se çmimet të shembeshin po aq shpejt.

Çmimet pothuajse arritën 42,000 dollarë në 8 janar të premten.

“Është koha për të hequr ca para nga tryeza”, tha Scott Minerd, shefi i investimeve në Guggenheim Investments, në llogarinë e tij zyrtare në Twitter.

“Rritja parabolike e Bitcoin është e paqëndrueshme në një periudhë të afërt”.

Në fund të dhjetorit, Minerd parashikoi që Bitcoin përfundimisht mund të arrinte 400,000 dollarë.

Besimtarët e vërtetë të Bitcoin argumentojnë që performanca këtë herë është e ndryshme nga ciklet e kaluara të bumit, sepse aktivi është maturuar me hyrjen e investitorëve institucionalë dhe gjithnjë e më shumë shihet si një mbrojtje e ligjshme kundër dobësisë së dollarit dhe rrezikut të inflacionit.

Të tjerët shqetësohen se performanca nuk është e arsyeshme dhe ushqehet nga shumë stimuj fiskalë dhe monetarë, me Bitcoin nuk ka gjasa të shërbejë ndonjëherë si një alternativë e vlefshme e monedhës.

Të hënën, vëzhguesi financiar i Mbretërisë së Bashkuar lëshoi ​​një paralajmërim të fortë për konsumatorët që kërkojnë të përfitojnë nga kriptoja: jini gati të humbni gjithçka.

“Bitcoin është pothuajse me siguri një flluskë tjetër dhe niveli i saj aktual i rritjes nuk është i qëndrueshëm”, tha Howard Wang, bashkëthemelues i Convoy Investments LLC në një shkrim më 10 janar, një ditë më parë.

“Ndërsa mund të piqet në të ardhmen, Bitcoin ashtu siç është aktualisht, kryesisht është një aset spekulativ. Bitcoin siç ndodhi me rëniet e fundit dhe mund ta ndodhë përsëri, potencialisht duke u rikuperuar deri në 44,000 dollarë “para korrigjimit aktual”, tha Ayyar i Luno.

“Investimi në aktivitete kripto, ose investime dhe huadhënie të lidhura me to, zakonisht përfshin marrjen e rreziqeve shumë të larta me paratë e investitorëve,” tha Autoriteti i Sjelljes Financiare në një deklaratë.

Shqetësimet e FCA përfshijnë paqëndrueshmërinë e çmimeve, kompleksitetin e produkteve të ofruara dhe mungesën e rregullores së mbrojtjes së konsumatorit rreth shumë prej produkteve.

Të fundit

Bllokohet gjiganti i teknologjisë

Facebook ka pranuar një çështje që la shumë përdorues të iPhone të pyesnin pse kishin dalë nga aplikacioni i mediave sociale. Gjiganti i teknologjisë zbuloi një “ndryshim konfigurimi” t

ATK, së shpejti edhe me një shërbim të ri elektronik

Administrata Tatimore e Kosovës, vazhdimisht është në përpjekje që të ofroj lehtësira më të mëdha për tatimpagues. Së shpejti do të ofroj edhe një shërbim të ri elektronik, ku përmes

ATK-ja me shërbim të ri elektronik për tatim paguesit

Administrata Tatimore e Kosovës, vazhdimisht është në përpjekje që të ofroj lehtësira më të mëdha për tatimpagues. Së shpejti do të ofroj edhe një shërbim të ri elektronik, ku përmes

Mbi 700 mijë euro nga diaspora për menaxhimin e pandemisë

Është bërë e ditur, se vlera e grumbullimit të të ardhurave nga diaspora vetëm për Covid është mbi 717 mijë euro, ndihmat këto të ardhura nga diaspora, tha drejtori i Thesarit të Kosovë

Robotët që vallëzojnë si njerëzit (Video)

Një video ku shihen disa robotë duke vallëzuar është bërë virale. Kompania e robotëve Boston Dynamics shpenzoi një vit e gjysmë për të krijuar makina që kërcejnë si njeriu. Robotë që

Çfarë nëse Nord Stream 2 nuk përfundon së ndërtuari?

Vendimi për të ndërtuar lidhjen e gazit natyror nga Rusia në Evropë u mor shumë kohë më parë dhe heqja e projektit mund të çojë në një sërë problemesh ligjore, paralajmëron Ministri i

Info Tjera