Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/c1_2083083.jpeg.jpg

Bitcoini arrin shifra rekordePas një periudhe rënieje dhe konsolidimi që nga mesi i muajit shkurt, kriptovaluta Bitcoin ka shpërthyer të shtunën drejt shifrave rekorde.

Në një lëvizje që ka nisur në mëngjes, një Bitcoin arriti vlerën e pak mbi 60 mijë dollarëve.

Lëvizja thyen rekordin e mëhershëm të vënë më 21 shkurt, kur ishte 58 mijë e 330 dollarë.

Nga ajo kohë, BTC-ja ra deri në 43 mijë dollarë duke shkaktuar paqartësi në tregun e përgjithshëm.

Rritja vjen dy ditë pasi presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi pakon masive stimuluese të COVID-19 për ndihmë qytetarëve duke ua dhënë nga 1400 dollarë secilit.

Të fundit

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Info Tjera