Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/Chaque-entreprise-dispose-motivations-qui-lui-sont-propres-introduire-bourse-F.jpg

Bursat europiane pësojnë rënie pas shfaqjes së “virusit të ri britanik”Dita e parë e javës u hap në një terren mjaft negativ për tregjet e kapitalit të Kontinentit të Vjetër, të cilët po paguajnë për frikën e mutacionin e ri Covid-19 dhe bllokimet për “variantin anglez” të virusit.

Madridi mbetet tregu më i keq i aksioneve dhe bie 3%, i ndjekur nga Parisi (-2.7%), Frankfurti (-2.5%) dhe Milano, me rënie 2.3%.

Bursa e Londrës po përpiqet të frenojë humbjet në nën dy pikë përqindje.

Në Piazza Affari shitjet midis aksioneve kryesore janë përqendruar në “Saipem”, ENI dhe “Leonardo”, me më shumë se 4%.

“Atlantia” është gjithashtu negative (-3.8%), ndërsa “Unicredit” humbet 3,5% midis bankave dhe “Intesa” rreth tre pikë.

Të fundit

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Asambleja e Shoqatës së Bankave të Kosovës zgjodhi kryesinë

Shoqata e Bankave të Kosovës ka mbajtui mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme me ç‘rast zgjodhi kryesinë e re dhe anëtarët e Bordit të Drejtorëve për mandat dy-vjeçar. Gjatë kësaj mbl

Info Tjera