Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/nord-stream-2-1.jpeg

Çfarë nëse Nord Stream 2 nuk përfundon së ndërtuari?Vendimi për të ndërtuar lidhjen e gazit natyror nga Rusia në Evropë u mor shumë kohë më parë dhe heqja e projektit mund të çojë në një sërë problemesh ligjore, paralajmëron Ministri i Gjermanisë për Mjedisin, Ruajtjen e Natyrës dhe Sigurinë Bërthamore.

“Nëse e ndalojmë projektin tani, ne do të shkaktojmë një dëm të madh, duke hedhur dyshime mbi besueshmërinë e vendimeve të marra në bazë të parimeve të sundimit të ligjit dhe ndoshta do të përballen me procedura gjyqësore,” tha Ministri Federal Svenja Schulze në një intervistë me Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Ajo gjithashtu vuri në dukje se Nord Stream 2 është dhënë të gjitha lejet e kërkuara nga ligji dhe është afër përfundimit.

Kur intervista u botua të Shtunën, anijet ruse për tubacione u panë më afër vendit të ndërtimit.

Akademik Cherskiy po drejtohej në portin gjerman të Wismar dhe ishte i pozicionuar jo larg tij që nga e diela, sipas të dhënave të MarineTraffic.

Ndërkohë, një anije tjetër, Fortuna, u vu re në ujërat danezë pranë brigjeve të ishullit Bornholm, ku do të vendosen shtrirjet përfundimtare të tubacionit.

Nord Stream 2 ka qenë prej kohësh në shënjestër të SHBA, të cilat vendosën raunde të shumta sanksionesh mbi projektin prej 11 miliardë dollarësh, ndërsa përpiqen të rrisin shitjet në gazin e tij të lëngshëm natyror (LNG) në tregun Evropian.

Zgjerimi i fundit i sanksioneve synoi një nga anijet që mund të ndihmojë në përfundimin e projektit, Fortuna, si dhe pronarin e saj, KVT-Rus.

Gjermania ka nevojë për më shumë importe të gazit natyror, të paktën për periudhën e tranzicionit kur përpiqet të heqë qymyrin dhe energjinë bërthamore dhe Berlini ka theksuar vazhdimisht se Nord Stream 2 duhet të përfundojë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbrojti projektin edhe një herë të enjten, duke thënë se pozicioni i saj nuk ka ndryshuar.

Më parë këtë javë, Parlamenti Evropian u bëri thirrje vendeve anëtare të BE të “ndalojnë menjëherë përfundimin” e tubacionit.

Rezoluta jo-detyruese, që kërkon sanksione më të ashpra kundër Rusisë, erdhi si përgjigje e arrestimit të figurës ruse të opozitës Alexey Navalny.

Të fundit

Vjen në Kosovë laboratori i njohur hungarez

Laboratori i njohur ndërkombëtar Neumann Labs ka nisur operimin në Kosovë. Me këtë rast, drejtori i “IPL Neumann Labs” në Kosovë, Musa Ahmeti ka thënë se realizimi i këtij investimi vje

ATK tejkalon planin e të hyrave janar-maj 2021 për 23.9 milion euro

Vazhdon trendi i rritjes së të hyrave nga Administrata Tatimore e Kosovës, ku nga muaji janar deri në maj 2021 është arritur që të inkasohen 23.9 milion euro me shumë së plani i paraparë, n

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Samsungu nis prodhimin e modeleve të reja të palosshme

Telefonat e rinj të palosshëm nga Samsungu – Galaxy Z Flip 3 dhe Galaxy Z Fold 3 – pritet të lansohen në muajin gusht të këtij viti. Kompania tashmë raportohet se ka nisur prodhimin në mas

Asambleja e Shoqatës së Bankave të Kosovës zgjodhi kryesinë

Shoqata e Bankave të Kosovës ka mbajtui mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme me ç‘rast zgjodhi kryesinë e re dhe anëtarët e Bordit të Drejtorëve për mandat dy-vjeçar. Gjatë kësaj mbl

Info Tjera