Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/elon-musk.jpg

Edhe zyrtarisht, Elon Musk personi më i pasur në botëElon Musk sapo është bërë personi më i pasur në botë, me një vlerë neto prej më shumë se 185 miliardë dollarë (136 miliardë funte).

Shefi i Tesla dhe SpaceX kaloi drejtorin ekzekutiv të Amazon Jeff Bezos në listën e personave më të pasur të botës pasi aksionet në kompanitë e tij u rritën.

Në vitin e kaluar, pasuria e Musk është rritur me 160 miliardë dollarë (118 miliardë funte) pasi kërkesa për makinat elektrike të Tesla-s është rritur.

Bezos kishte qenë personi më i pasur në planet që nga viti 2017 dhe aktualisht vlen rreth 184 miliardë dollarë (136 miliardë funte).

Vetëm 18 muaj më parë vlera e Tesla pësoi humbje të konsiderueshme, duke shënuar një kthesë të konsiderueshme nga sipërmarrësi 49-vjeçar. Në fillim të vitit 2020 Musk vlente rreth 27 miliardë dollarë dhe ishte vetëm në 50 njerëzit më të pasur.

Por çmimi i aksioneve të Tesla është rritur më shumë se nëntë herë gjatë vitit të kaluar, ndërsa Amazon mbetet më i qëndrueshëm.

Musk tejkaloi Warren Buffett në korrik, duke u bërë personi i shtatë më i pasur në botë, dhe më pas kaloi Bill Gates për t’u bërë i dyti.

Ai ka fituar më shumë pasuri gjatë vitit të kaluar sesa e gjithë vlera neto e bosit të Microsoft 132 miliard dollarë, raporton CNBC.

Të fundit

Instagram publikon një risi interesante

Ky është një funksion i quajtur “Dhoma të Drejtpërdrejta” dhe lejon deri në katër pjesëmarrës në një “thirrje video të drejtpërdrejtë”, në vend të dy paraardhësve. Sipas rapor

Posta e Kosovës bëhet me drejtor të ri

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Postës së Kosovës ka përzgjedhur në pozitën e Kryeshefit Ekzekutiv, Xhevet Smakiqi, konfrom nenit 21 të Ligjit Për Ndërmarrjet Publike, përmes konkursi

BQK thotë se do mbështesë ekonominë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Fehmi Mehmeti ka mbajtur takime me përfaqësues të bizneseve, të bankave komerciale dhe me drejtues të Fondit Kosovar për Garantimin e

Gastronomët paralajmërojnë protesta

Pas mbledhjes së jashtëzakonshme gastronomët kanë mbajtur konferencë para mediave, pas paralajmërimit të masave të reja kundër COVID-19. Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoq

Detaje të reja për iPhone 13

Linja e re e Apple duhet të mbërrijë në katër modele, me nivel më të vogël dhe ekran 120 Hz. iPhone 13 mund të vjen në treg me një bateri më të madhe, për kënaqësinë e konsumatorëve.

Konsumi i çokollatës zvicerane bie në nivelet më të ulëta në 40 vjet

Për herë të parë që nga viti 1982, konsumi mesatar vjetor i çokollatës në Zvicër ka rënë nën 10 kg për person. Mesatarisht, një banor zviceran grumbulloi 9,9 kg çokollatë në vitin 202

Info Tjera